Agata Uchman

Agata Uchman

Imię i nazwisko: Agata Uchman
Tytuł/ Tytuły naukowe: Magister Sztuki
Ukończone uczelnie:
Akademia Sztuk Pięknych W Warszawie. Wydział Malarstwa i Scenografii
Aktualne miejsca pracy: Freelancer kostiumograf, MSKPU

Nominacja do Nagrody J.Kiepury 2019 za najlepsze kostiumy teatralne.

Udział w wystawie (reprezentacja Polski) “Costume at the turn of century 1990-2015” pokazanej w Muzeum Teatralnym im. A.A. Bachruszyna w Moskwie. Wystawa prezentowana była także w USA i Chinach.

W latach 2013–2016 tworzyła autorską markę NUMER uchman/winiarska łączącą design i modę. NUMER zaproszony został na Berlin Fashion Week. Uzyskał sponsoring z Polskiej Izby Handlu.

Uchman współpracuje z operami i teatrami muzycznymi projektując na potrzeby baletu, opery, musicalu tworząc także w międzynarodowych teamach:
Opera na Zamku Szczecin,Opera Bałtycka, Opera Nova w Bydgoszczy, OiFP (Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Kultury), Teatr Muzyczny Poznań, Teatr Nowy Poznań.

Agata Uchman jest autorką kostiumów i scenografii do wielu artystycznych projektów filmowych w Polsce i zagranicą, m.in. The Big Leap (SE/PL) (scenografia i kostiumy), horroru Urban Explorer (DE/US) (dekoracja wnętrz), Die Alte Frau(DE) (dyrektor artystyczny), Village of Unborn Children (DE) (kostiumy)

Artystka należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz OISTAT (międzynarodowej organizacji scenografów)  oraz SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich)

Magazyn Label (2014 październik) uznał team Uchman/Winiarska za jeden z 50 najbardziej wpływowych designerów w Polsce.

Dodatkowe informacje na: www.agatauchman.com

Wykłady i warsztaty: SOF(2019), MSKPU, ASP, GWU (George Washington University) US