Karolina Krzywicka

Karolina Krzywicka

Tytuł/ Tytuły naukowe: magister nauk humanistycznych
Ukończone uczelnie: Instytut Historii Sztuki, Wydział Historyczny, Uniwersytet Warszawski (studia magisterskie); Zarządzanie kulturą w strukturach Unii Europejskiej, Instytut Badań Literackich PAN (studia podyplomowe)
Aktualne miejsca pracy: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata

Osiągnięcia: Historyk sztuki i menadżer kultury, kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, związana z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata.
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat łączy swoje pasje i zainteresowania z pracą zawodową, w której zajmuje się przede wszystkim tkaninami i strojami wschodnimi, biżuterią etniczną oraz sztuką dekoracyjną i rzemiosłem artystycznym krajów islamu, ze szczególnym uwzględnieniem Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu.
Kuratorka wystaw i publikacji: “Jedwabie, filce i karneole. Stroje Azji Środkowej ze zbiorów MAiP” (razem z M. Ginter, 2007), “Biżuteria etniczna Afganistanu”(2012) i “Lazur i turkus. Tradycyjna ceramika uzbecka i tadżycka z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” (2013).
Obecnie pracuje nad nową wystawą – “Kolory życia. Suzani – haftowane tkaniny z Azji Centralnej”. Autorka wielu artykułów z zakresu kostiumologii i tkanin wschodnich (m.in. ikaty, suzani, hafty turkmeńskie) oraz prelekcji w ramach autorskiego cyklu “Sztuka i rzemiosło artystyczne Azji Centralnej” i “Etniczne inspiracje”.
Od kilku lat współpracuje z Klubem Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy warszawskim Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. W 2014 roku prowadziła warsztat w ramach projektu “Tureckie wątki”, organizowanym przez Katedrę Mody na warszawskiej ASP. W tym roku brała udział w projekcie dla rekonstruktorów strojów z XVII wieku w Muzeum w Wilanowie – “Stroje na dworze króla Jana III”, w którym opracowała wykład i artykuł “Ubiór dworski w Imperium Osmańskim”. Interesuje się orientalnymi i etnicznymi inspiracjami w modzie i designie.

Wykładowca Historii Sztuki i Ubioru