Zuzanna Żubka-Chmielewska

Zuzanna Żubka-Chmielewska

Imię i nazwisko: Zuzanna Żubka-Chmielewska
Tytuł/ Tytuły naukowe: magister, doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk
Ukończone uczelnie: Uniwersytet Warszawski (Instytut Historii Sztuki i Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej)
Aktualne miejsca pracy: szkoła artystyczna, MSKPU

Osiągnięcia: Z wykształcenia i z zamiłowania jest przede wszystkim kostiumologiem, a także historykiem sztuki i antropologiem kulturowym z dyplomami Uniwersytetu Warszawskiego. Z dziećmi na plecach, bądź w wózku, prowadzi badania, przemierza magazyny muzeów oraz archiwa bibliotek. Co roku bierze udział w sesjach naukowych odkrywając tajemnice historii mody, a obecnie przygotowuje doktorat w Instytucie Historii PAN – także poświecony ubiorom.
Nauczanie jest jej pasją. Przez ponad dziesięć lat związana była z działem oświatowym Zamku Królewskiego. Zajmowała się także popularyzowaniem sztuki w ramach kilkuletniej współpracy z Telewizją Polską. Współtworzyła programy dla TVP Kultura oraz kultowy magazyn „Pegaz”.
Zapracowana, ale zawsze ma czas dla naszych studentów. Otacza opieką uczestników historycznych konkursów. W tym roku poprowadziła kolejne prace w ramach imprezy „Wilanów dla młodych talentów”. Służy wszelką kostiumologiczną radą – konsultuje historycznie dyplomy i pomaga studentom kostiumografii stawiać pierwsze zawodowe kroki w „produkcjach z epoki”.
O strojach nie tylko mówi – ma własną kolekcję historycznych ubiorów, którą prezentuje na wystawach, a także na naszych zajęciach.
Poza szkołą można ją spotkać w prestiżowym Klubie Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej oraz w popularyzującej minioną modę Akademii Stroju Dawnego. Często można także usłyszeć jej wypowiedzi w radiu, czasem zobaczyć w telewizji i poczytać wypowiedzi w internecie.
Choć lubi zagrzebać się w książkach i tekstach naukowych, to przede wszystkim ceni kontakt z ludźmi. Najbardziej cieszy ją, gdy może innym przekazać swoją wiedzę, zarazić swoja pasją. Jednym słowem ma szczęście – lubi to co robi i robi to co lubi.
Poprzednie doświadczenie zawodowe: Endemol Neovision (asystentka reżysera), TVP Kultura (sekretarz redakcji, wydawca), TVP 1 (magazyn „Pegaz” – sekretarz redakcji), Zamek Królewski w Warszawie (dział oświatowy)

Wykładowca Historii Sztuki i Ubioru