CSR Etyka w modzie: mulesing, greenwashing, gospodarka cyrkularna - MSKPU

CSR – Etyka w modzie

MSKPU realizuje program zgodny z międzynarodowymi standardami. Od dekady obserwuje się zmianę w edukacji w czołowych szkołach mody na świecie w kierunku odpowiedzialnej mody. Jest to specjalizacja przyszłości, dlatego Central St. Martins, Parsons, czy Aalto posiadają stworzone całe katedry dedykowane sustainability.

Nasza placówka już na początku swojej działalności – 16 lat temu – zdawała sobie sprawę z wagi tej specjalizacji i już wtedy w MSKPU wykładano etykę w modzie.

Byliśmy oraz nadal jesteśmy jedyną szkołą mody w Polsce (niestety), która naucza CSR w modzie. Jedyny istniejący na polskim rynku podręcznik do CSR w modzie jest wydany właśnie przez MSKPU- “Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym” autorstwa Dyrektor MSKPU dr Magdaleny Płonka.

Kadra MSKPU zdaje sobie sprawę z oddziaływania przemysłu tekstylnego na środowisko naturalne, z problematyki związanej z prawami człowieka w biznesie odzieżowym, jak i z eksploatacji zwierząt na potrzeby mody. Swoim współodczuwaniem oraz pasją staramy się zarazić naszych uczniów, a także szersze grono entuzjastów mody.

Także z tego powodu w tym roku MSKPU zainicjowała szlachetną inicjatywę, jaką jest konkurs edukacyjny, dedykowany CSR w modzie i kierowany do projektantów – Responsible Fashion Awards.

bawelna

Bawełna nie taka przyjazna środowisku

Nawet profesjonaliści aktywni na polu mody mogą nie wiedzieć, iż bawełna,która jest włóknem naturalnym, wcale do włókien ekologicznych się nie zalicza. Uprawa oraz obróbka bawełny konwencjonalnej, czyli najczęściej stosowanej w przemyśle odzieżowym, jest jednym z największych zagrożeń ekologicznych na świecie…

CZYTAJ WIĘCEJ

futra

Futra- prawdziwe oblicze

O ile producenci żywności, np. owoców czy warzyw,
a nawet wody mineralnej, umieszczają na swoich etykietach rajskie widoki oraz zdjęcia sielskiej roli, o tyle producenci futer czy skór nigdy nie pokazali jak wygląda zaplecze ich produkcji. Liczne dokumenty prezentują, iż niezależnie od obszaru geograficznego…

CZYTAJ WIĘCEJ

futra_eko

Futra naturalne nie są eko

Tak często nadużywany przez entuzjastów futer argument natury ekologicznej, jest zastanawiający i nigdy nie wynika z przytoczonych wcześniej badań. Zwolennicy futrzanej mody także nie powołują się na konkretne źródła naukowe. Zazwyczaj wypowiedzi aprobujące futra naturalne, dotyczą ich biodegradacji…

CZYTAJ WIĘCEJ