Pokaz Dyplomowy MSKPU 2023

Sześćdziesięciu utalentowanych absolwentów, godziny fascynujących pokazów mody, w tym niesamowita prezentacja mody wirtualnej 3D, unikalne kreacje, oklaski oraz serdeczne gratulacje. To wszystko miało miejsce 28 września w warszawskim Muzeum Etnograficznym podczas pokazu dyplomowego tegorocznych absolwentów Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

To coroczne wydarzenie stało się już stałym punktem w kalendarzu najważniejszych wydarzeń modowych w kraju, przyciągając tłumy miłośników mody, ekspertów, krytyków oraz projektantów nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Sukces Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru opiera się przede wszystkim na profesjonalnym zespole nauczycieli, którzy przez dwa lata nauki przekazują swoją wiedzę, doświadczenie, uwagę oraz cenne wskazówki swoim uczniom. Dzięki temu początkujący kostiumografowie i projektanci, w tym twórcy mody wirtualnej 3D, rozwijają swoje umiejętności i zdobywają uznanie.

W tegorocznej ocenie prac absolwentów uczestniczyło wybitne jury, w którego skład wchodzili:

Catherine Nhung | MSKPU,
Christina Bifano | IED Barcelona,
Ilyas Darakchiev | ADIDAS Berlin,
William Cantu | Universisde de Leira Portugal,
prof. Theresa Lobo | IADE Creative University,
Magdalena Floryszczyk | MSKPU,
Zofia Kula-Jeżowska | MSKPU,
Ewa Polkowska | SFI,
Mariusz Brzozowski,
Marcin Paprocki,
Michał Zaczyński,
Weronika Adamowicz | VIBEZ
oraz Magdalena Płonka, dyrektorka i założycielka MSKPU.

Bez wątpienia, Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru zyskuje coraz większy prestiż i przyciąga coraz większe zainteresowanie z roku na rok. W tegorocznym pokazie dyplomowym wzięła udział rekordowa liczba absolwentów. Co więcej, z ponad 60 studentów, większość z nich ukończyła szkołę z wynikiem bardzo dobrym, a niemal 20 z nich zdobyło wyróżnienie.

W gronie wybitnych absolwentów znaleźli się m.in. Katarzyna Duda, Matylda Siedlecka, Bartłomiej Sobolewski, Małgorzata Dzierżęga oraz Nina Grajewska. Magdalena Płonka, dyrektorka i założycielka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, podkreśliła, że MSKPU ciągle pracuje nad innowacyjnym programem nauczania oraz nowymi ofertami edukacyjnymi, w tym kursami z zakresu technologii 3D. Wszystko to jest realizowane w duchu proekologicznej polityki szkoły, co przyciąga nowe pokolenia studentów. Wartości, które są istotne dla uczelni, stanowią wspólny mianownik, który łączy MSKPU z jej studentami.

Christina Bifano wyraziła swoje ogromne wrażenie pracami wszystkich absolwentów, podkreślając, że poziom ich projektów i umiejętności stale rośnie z roku na rok. Widzi w tych projektach imponujące techniki, wykonanie oraz ruch. Wyraziła także uznanie dla unikalnego podejścia do nauczania, które wyróżnia Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Dodatkowo, podkreśliła znaczenie podejścia szkoły do zrównoważonego wykorzystywania tekstyliów.

W tym roku były niezwykle kolorowe kolekcje, a zadanie jury w wyborze najlepszych projektów stanowiło prawdziwe wyzwanie. Tegoroczne kreacje w dziedzinie kostiumografii są po prostu fascynujące, a sposób, w jaki zostały zinterpretowane, jest niesamowity. Jestem z tego dumna” – podsumowała z entuzjazmem Magdalena Płonka.

Nie od dzisiaj mówi się, że Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru otwiera swoim absolwentom drzwi do świata mody. To nie są tylko puste słowa. Absolwentki tej uczelni, takie jak znakomita Magda Butrym czy Katarzyna Konieczka, zdobyły uznanie na całym świecie. W trakcie tegorocznej uroczystej gali przyznano kilkanaście ofert staży, współpracy i możliwości dalszego rozwoju, we współpracy z prestiżowymi markami i projektantami, takimi jak duet Paprocki&Brzozowski, magazyn K-Mag, Maciej Zien, marka LPP, Deni Cler Milano, Glamour i wielu innych.

W gronie szczęśliwców znalazły się m.in. Aleksandra Dzwonkowska, Zuzanna Szczurek oraz Anastazja Zduńska, ale niezaprzeczalną królową nagród specjalnych została Nina Grajewska. „W tę kolekcję włożyłam mnóstwo wysiłku i serca, mam nadzieję, że ktoś doceni moją pracę, ale nie spodziewałam się aż tak pozytywnego odbioru. Ta kolekcja to rok intensywnej pracy. Inspirację czerpałam z hokeja, który jest moją pasją rodziną. Mój tata grał w hokeja, a ja próbowałam swoich sił, ale ostatecznie zakończyło się to tylko na stratach (śmiech – przyp. red.)” – wyznała Nina Grajewska, której nadal marzy się własna marka. „Cieszę się z każdej nagrody i czuję się niezmiernie zaszczycona. Pamiętam, jak będąc młodą osobą, zobaczyłam reklamę magazynu K-Mag. To właśnie ten magazyn miał ogromny wpływ na moją decyzję o wyborze ścieżki, którą podążam teraz. Jestem bardzo podekscytowana możliwością współpracy z tym magazynem” – dodała.

Po kilkugodzinnym fascynującym pokazie z dziedziny projektowania i kostiumografii przyszedł czas na chwilę relaksu. Tradycyjnie, goście zostali ugoszczeni kawałkiem pysznego, wegańskiego tortu.

William Cantu, przemawiając do obecnych, podkreślił: „Kiedy przechodzicie do świata designu, pamiętajcie, że nie jesteście tylko uczniami. Jesteście artystami, wizjonerami stylu i architektami kultury. Kreatywność stanowi serce designu. To ona rozdziela zwykłe rzeczy od tych niezwykłych. Nie bójcie się ryzykować, niesienia pasji oraz odkrywania fascynujących krain w świecie swoich zainteresowań.”

Tekst: Aleksandra Szymczak