Pokaz Dyplomowy MSKPU 2022

Partnerzy Pokazu Dyplomowego 2021

W warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym po raz kolejny swe kolekcje zaprezentowali tegoroczni absolwenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Pokazy dyplomowe jednej z najbardziej prestiżowych szkół na świecie w tej branży, od lat cieszą miłośników mody, ekstrawagancji i sztuki projektowania. Ranga wydarzenia niezmiennie pozostaje na najwyższym poziomie, a umiejętności absolwentów co roku pozytywnie zaskakują przybyłych gości i ekspertów z branży modowej.

W tegorocznej edycji swe autorskie kolekcje zaprezentowało ponad 50 debiutujących projektantów i kostiumografów. Niesamowite pokazy, projekty dopracowane w najmniejszym szczególe i wyrazy zachwytu przybyłych gości to elementy, które bez wątpienia opisują tegoroczne wydarzenie. Szczególnie ważne jest ono dla studentów, którzy pod czujnym okiem specjalistów, przez dwa lata doszkalali swój kunszt projektowania, a teraz uhonorowali swą ciężką pracę pokazem autorskich kolekcji.

Pracę absolwentów oceniało mocno wykwalifikowane jury, w którego skład weszli:

  1. Bifano Christina (gość specjalny z Barcelony)
  2. Cantu William (gość specjalny z Lizbony, IADE Creative University)
  3. De Ines Zofia (MSKPU)
  4. Floryszczyk Magdalena (MSKPU)
  5. Lobo Theresa- Lizbona (gość specjalny z Lizbony, IADE Creative University)
  6. Nhung Catherine (MSKPU)
  7. Płonka Magdalena (MSKPU)
  8. Szymańska Katarzyna (MSKPU)
  9. Zaczyński Michał (dziennikarz)
  10. Paprocki Marcin (projektant)
  11. Brzozowski Mariusz (projektant)
  12. Łubko Barbara (szefowa działu mody Viva!)
  13. Tomaszewicz Karolina (redaktor mody Twój Styl)
  14. Marta Tomasik (Muzeum Etnograficzne)
  15. Szol Aleksandra (dyrektor e-commerce i marketingu Modivo)
  16. Polkowska Ewa (CEO & CO-Funder Sustainable Fashion Institute)

Nagrodzeni studenci:

4F/OTCF – Marta Sołoducha

5.10.15 – Aleksandra Dzwonkowska oraz Dominika Rozkrut

Anka Krystyniak – Martyna Pietura

Burda Style – Marta Sołoducha

Bizuu – Kurgan Daniel, Kurgan Damian

Deni Cler – Magdalena Buczek

Fashion Biznes – Martyna Pietura

Fashion Magazine – Arkadiusz Tabaka

Fashionpost.pl – Magdalena Buczek

Glamour – Katarzyna Thomas

Jaga Hupało – Ewelina Złotowicz

KMag – Jakub Iwan

LPP – Aleksandra Dzwonkowska, Daniel Kurgan oraz Wiktoria Krupińska

Modivo – Joanna Jachoł

Państwowe Muzeum Etnograficzne – Katarzyna Dydo – Rosłoń

Paprocki&Brzozowski – Marta Sołoducha

Realme – Jakub Iwan oraz Joanna Jahoł

Risk made in Warsaw – Katarzyna Dydo – Rosłoń

Roger Publishing – Marta Sołoducha

Sustainable Fashion Institute – Marta Kukulska

Teatr 6 Piętro – Katarzyna Dydo – Rosłoń

Teatr Capitol – Marta Smolak

White Mad – Martyna Pietura

William Cantu i Theresa Lobo wybrali: kostiumografki: Dominika Rodziewicz, Martyna Andrzejuk, zaś z projektantów: Thomas Katarzyna, Złotowicz Ewelina.

Christina Bifano wybrała: Marta Smolak, Dominika Rodziewicz, Martyna Andrzejuk

 

Na wydarzeniu, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce, pojawiło się wielu ekspertów mody, projektantów, wykładowców MSKPU oraz absolwentów tej prestiżowej szkoły. „Pięć lat temu byłam na scenie ze swoją kolekcją. To był wielki stres, bo po raz pierwszy pokazuje się swoją kolekcję. Umiejętności tegorocznych absolwentów są naprawdę na dobrym poziomie. Trochę im zazdroszczę. Ukończenie szkoły to moment, w którym przygotowuje się najbardziej szaloną i kreatywną kolekcję w życiu. Kiedy zaczyna się pracę, kreatywność staje się trochę bardziej handlowa”– powiedziała Jagoda Bartczak. „Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru otwiera drzwi do kariery. Sama jestem tego przykładem. Już w czasie uczęszczania do szkoły zaczęłam pracę w LPP. Rozpoczynałam od asystenta projektanta, w tym momencie jestem już głównym projektantem”– dodała.

Poziom tegorocznej edycji był zaskakująco wysoki. Zdecydowana większość absolwentów ukończyła szkołę z piątką, a 13 absolwentów pochwalić się może wyróżnieniem na dyplomie.

W gronie utytułowanych znaleźli się:
Martyna Andrzejuk,
Katarzyna Dydo – Rosłoń,
Aleksandra Dzwonkowska,
Martyna Malajka,
Martyna Pietura,
Dominika Rozkrut,
Marta Smolak,
Marta Sołoducha,
Arkadiusz Tabaka,
Kamila Wachta,
Julia Wilkowicz,
Patrycja Żyża,
Katarzyna Olesiuk.

Deszcz nagród specjalnych i wyróżnień spłynął także na studentów ze strony członków jury oraz patronów i parterów pokazu. Cenne odznaczenia to przede wszystkim szanse na prestiżowe staże oraz możliwość współpracy z najważniejszymi markami odzieżowymi i projektantami na światowym modowym rynku. Jedna z nagród specjalnych wyszła z rąk jednych z najpopularniejszych polskich projektantów – duetu Paprocki & Brzozowski. Możliwość stażu w prestiżowym atelier otrzymała Marta Sołoducha.

„Chcieliśmy pogratulować wszystkim projektantom. Każda kolejna kolekcja zaskakiwała coraz bardziej pomysłowością, ideą i wykonaniem”– powiedział Mariusz Brzozowski. „Z roku na rok poziom kolekcji rośnie. Młodzi projektanci przywiązują coraz większą uwagę do wyjątkowo dokładnego uszycia. Za czasów naszych pokazów dyplomowych ważna była forma i wrażenie. Mało kto przywiązywał uwagę do tkanin i do wykonania”- dodał Marcin Paprocki. „Wyróżniliśmy naszym zdaniem najlepszą kolekcję, która od początku wpadła nam w oko. Nie zawiedliśmy się. Ta kolekcja dostała również inne nagrody, nie byliśmy jedyni, którzy docenili tę pracę” – podsumował Mariusz Brzozowski.

Kolekcja Marty Sołoduchy bez wątpienia na większości przybyłych gości zrobiła największe wrażenie. Absolwentka została nagrodzona również przez: markę 4F, firmę Roger Publishing oraz markę Burda Style. „Jestem bardzo zaskoczona, to jest spełnienie marzeń dla każdego początkującego projektanta. Główną inspiracją przy tworzeniu mojej kolekcji był efekt motyla. Nie zabrakło również inspiracji matematycznych. W moich projektach było dużo symetrii. Praca nad kolekcją pochłonęła kilka miesięcy, kosztowała mnie dużo cierpliwości i nerwów, jednak było warto”– skomentowała Marta Sołoducha.

Finał wydarzenia bez wątpienia był również szczęśliwy dla Joanny Jachoł.Wybór nie był prosty. Ja, przyznając nagrodę od Modivo, kierowałam się przede wszystkim tym, jak my patrzymy na modę. Kolekcja, którą chcę wyróżnić jest mocno osadzona w duchu power dresingu. To kolekcja, w której pojawiły się wzory geometryczne i nawiązania militarne. (&) Moc ubioru i kobieta na misji zdecydowały o wyborze wyróżnienia”– podczas przemowy powiedziała Aleksandra Szol, dyrektor kreatywna Modivo. Kolekcja Joanny Jachoł szczególne wyrazy uznania dostała również od zarządu magazynu realme.

Jurorzy , partnerzy i projektanci docenili także spójność i oryginalność, które grały główną rolę w projektach Martyny Pietury. Absolwentka została laureatką nagrody specjalnej od: marki Anka Krystyniak, magazynu K MAG oraz Fashion Biznes. „Jestem w szoku, jednak bardzo się cieszę. Praktycznie wszystko co zaprezentowałam było wykonane przeze mnie. Szyłam na domowej maszynie. Rysowałam własnoręcznie printy, drukowałam w drukarni. W te dyplomowe projekty włożyłam 100 procent siebie. Były to cztery miesiące ciężkiej pracy, a jednocześnie wielkiej przyjemności. Uwielbiam projektować.”– powiedziała Martyna Pietura.

Wyróżnienie od Państwowego Muzeum Etnograficznego dostała Katarzyna Dydo – Rosłoń, która swoją kolekcją podtrzymała polskie tradycje włókiennicze. Swą kolekcją uwiodła również zarząd Teatru 6. Piętro.

Marka 5.10.15 zaoferowała studentom dwa staże. Dominika Rozkrut została zaproszona do współpracy w dziale projektowym, zaś wyzwania w dziale technologicznym zostaną postawione przed Aleksandrą Dzwonkowską.

Firma LPP wyróżniła trzy osoby: Aleksandrę Dzwonkowską, Daniela Kurgana oraz Wiktorię Krupińską.

Zarząd magazynu Bizuu szczególnie upodobał sobie projekty Daniela i Damiana Kurganów, redakcja Glamour wyróżniła Katarzynę Thomas. Jakub Iwan został laureatem nagród od K MAG oraz realme.

Niekonwencjonalne podejście do projektowania Marty Kukulskiej zostało docenione przez zarząd Sustainable Fashion Insitute. Marta Smolak została zauważona przez Christinę Bifano, zaś William Cantu swym doświadczonym okiem szczególnie wypatrzył projekty Dominiki Rodziewicz, Martyny Andrzejuk oraz Katarzyny Thomas. Teatr Capitol wyróżnił prace Marty Smolak, marka Deni Cler oraz FASHIONPOST.PL – Magdaleny Buczek, Jaga Hupało uhonorowała Ewelinę Złotowicz, a FASHION MAGAZINE – Arkadiusza Tabakę.

Przed pokazami następuje kumulacja wielkiego stresu, który odpływa w momencie startu wszystkich prezentacji. Dla mnie początek pokazów to duża radość, ale i wbrew pozorom relaksujący moment„- powiedziała Magdalena Płonka, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. „Kolekcja Katarzyny Dydo – Rosłoń jest moją ulubioną. Fantastyczne wykonanie, niesamowita konstrukcja, autorskie printy, świetne nawiązanie do świtowych trendów to elementy, które sprawiały, że te projekty wybijały się na tle innych„- dodaje.

Po kilkugodzinnym pokazie prawdziwej sztuki z zakresu kostiumografii i projektowania ubioru, na wszystkich czekała symboliczna lampka szampana i kawałek wegańskiego tortu.

Tekst: Aleksandra Szymczak/AKPA

https://akpa.pl/imprezy.php?id=65862&width=2543