Podsumowanie roku 2020. MSKPU zdobyło aż 28 wyróżnień!

Podsumowanie roku 2020. MSKPU zdobyło aż 28 wyróżnień!

MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA KOSTIUMOGRAFII I PROJEKTOWANIA UBIORU NAJBARDZIEJ NAGRADZANĄ SZKOŁĄ W 2020 ROKU

Rok 2020 minął dla MSKPU pod znakiem wspaniałych opinii, wygranych konkursów i pasma sukcesów. Szkoła zdobyła aż 28 wyróżnień w różnorodnych konkursach, z czego wiele z nich dotyczy zarówno designu, jak i promowania zrównoważonego biznesu. Świat mody w końcu doczekał się placówki edukacyjnej, która tak samo jak design, ceni sobie etykę i ekologię.

Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru to pierwsza i dotychczas jedyna szkoła modowa w Polsce, która działa według zasad zrównoważonego rozwoju, a swoich uczniów zachęca do podejmowania etycznych i ekologicznych inicjatyw. Szkoła wydała pionierski podręcznik do nauki CSR w modzie oraz jest jak na razie jedyną tego typu szkołą, która naucza CSR w przemyśle odzieżowym. Także rosnące pozytywne opinie o absolwentach MSKPU wśród pracodawców to efekt ogromnej ilości nagród dla uczniów szkoły w prestiżowych konkursach pod kątem designu i innowacyjnych rozwiązań. Sukcesy w 2020 roku wzbiły szkołę na jeszcze wyższy poziom.

Znaczącym wydarzeniem dla szkoły było rozpoczęcie drugiej edycji Responsible Fashion Awards – konkursu, który MSKPU organizuje we współpracy z LPP, jednego z największych producentów odzieży w Polsce. RFA powstało z myślą o entuzjastach mody, ale też młodych projektantach, którzy podzielają ideę społecznej odpowiedzialności w biznesie.

„Myślę, że celów, które spełnia RFA jest bardzo wiele. Jednym z ważniejszych jest na pewno edukacja i uwrażliwianie projektantów, pokazywanie nowych tkanin, możliwość pracy z nimi. Jednak trzeba też pamiętać o przekazie jaki płynie z samej idei konkursu. Przecież odzież to też nośnik wartości.” – mówi Anna Miazga, ekspertka i innowatorka zrównoważonego rozwoju w modzie.

W jury zasiadło prestiżowe grono wykładowców, ekspertów i projektantów z całego świata, m.in. Riccardo Terzo z włoskiego Vogue’a oraz Giovanni Ottonello, profesor w mediolańskim Instytucie Designu, Bram Jespers z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, czy Prof. Theresa Lobo z IADE Creative University w Lizbonie. 23 listopada szkoła umieściła na swojej stronie listę 10 wyróżnionych półfinalistów Responsible Fashion Awards. 2 marca 2021 roku dowiemy się, kto został zwycięzcą konkursu i otrzyma atrakcyjne nagrody, jakimi jest m.in. 5000,-zł oraz roczne stypendium w MSKPU. Zeszłorocnzą edycję wygrała uczennica MSKPU- Wiktoria Frankowska.

Co więcej, również inny, znany konkurs -11 edycję Fashion Designer Awards, także wygrała 22-letnia uczennica MSKPU, Wiktoria Frankowska. Jej kolekcja inspirowana kultowym serialem „Sex and the City” była trafną odpowiedzią na tegoroczny temat, nawiązujący do życia w dużym mieście. Gościem honorowym gali była Benedetta Barzini, legendarna modelka Vogue Italia, muza Warhola i Salvadora Dalego.

Jednak największą dumą MSKPU jest wyłonienie MSKPU przez VOGUE TALENTS. Vogue Italia docenia polską szkołę nie pierwszy raz. Dwukrotnie z rzędu MSKPU zostało wyróżnione przez specjalnie, międzynarodowe wydanie VOGUE Italia. W tegorocznej odsłonie publikacji wśród 20 najlepszych szkół mody wg VOGUE, MSKPU reprezentowała Magdalena Czamara, natomiast w 2019 Julia Fusiecka. Obie projektantki są absolwentkami MSKPU, a opinie o nich w świecie mody mogliśmy wielokrotnie przeczytać w mediach. Magdalena Czamara została w tym roku nominowana również do Elle Fashion Awards.

Warszawska placówka otrzymała nagrody nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Opinie o szkole są budowane pozostałymi nagrodami w tym roku- Złota Pętelka, największe i najbardziej pożądane wyróżnienie mody w kraju, to nagroda przyznawana projektantom oraz firmom zasłużonym dla mody za szczególne osiągnięcia lub dorobek. Tegoroczną edycję konkursu wygrała Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

„List z otrzymaniem honorowej Złotej Nitki dla MSKPU był dla mnie najlepszym prezentem gwiazdkowym. Już nie możemy doczekać się gali Polskiej Akademii Mody, która jest planowana w przyszłym roku. Żeby było ciekawiej, także Srebrną Pętelkę od PAM otrzymali nasi tegoroczni absolwenci: Marcin Gorczycki oraz Natalia Cheng” – mówi dr Magdalena Płonka, dyrektorka MSKPU.

Największym tegorocznym wydarzeniem dla szkoły było wręczenie dyplomów oraz prezentacja projektów najzdolniejszych uczniów. Wśród ponad 60 kolekcji partnerzy wydarzenia wybrali najlepsze prace. Wyróżnieni projektanci nagrodzeni zostali stażami oraz prezentacją ich prac na łamach ogólnopolskich tytułów prasowych i serwisów internetowych. Uroczysty pokaz zaowocował licznymi wyróżnieniami od prestiżowych placówek, mediów oraz znanych projektantów, takich jak Instytut na Rzecz Ekorozwoju, IADE Creative University, Fashion Magazine & Fashion Post, Jaga Hupało Born To Create, IED Barcelona, VOGUE Italia, Burda, Bizuu, Big Star, Wearso, LaMode.info, MMC, LPP, 5.10.15, Deni Cler, Noizz, Patrizia Aryton, Teatr 6.piętro,  Mariusz Przybylski czy Maciej Zień.

„Nawet w tak specyficznych okolicznościach, jakie obecnie panują, nasza szkoła pokazała swój potencjał, gdzie jako jedyna placówka w Polsce nie wycofała się z planowanego Pokazu Dyplomowego, który przeprowadziliśmy z takim samym efektem, jak co roku, czyli świetną promocją świeżo upieczonych absolwentów MSKPU. Poza tym ilość tegorocznych nagród zdobytych przez naszych uczniów, w sumie we wszystkich możliwych konkursach, jest ukoronowaniem pracy pedagogicznej dla MSKPU. Pokaz i nagrody tylko wzmocniły opinię o szkole, jako liderze w nauczaniu projektowania i kostiumografii w Polsce” – mówi dr. Magdalena Płonka, dyrektorka MSKPU.

Ostatni rok przyniósł ogromne wyzwania. MSKPU nie zaprzestało swoich działań, a lista nagród na koncie szkoły wciąż się wydłuża. Liczne wyróżnienia i bogate doświadczenie wykładowców zapowiadają, że rok 2021 również będzie obfitować w sukcesy.

*na zdjęciu projekt autorstwa Magdaleny Czamary.