Za nami Pokaz Dyplomowy MSKPU 2021. Znamy wyróżnionych!

Pokaz dyplomowy MSKPU jest niesamowitym wydarzeniem, podczas którego młodzi projektanci mogą zaprezentować swoje dyplomowe prace. Dla absolwentów jest to podsumowanie wspaniałej przygody oraz preludium do rozpoczęcia pełnowymiarowej kariery zawodowej. W odbywającym się w Muzeum Etnograficznym pokazie wzięło udział 49 początkujących projektantów i kostiumografów, którzy także i tym razem zaskoczyli jury swoimi pomysłami.

Prace studentów oceniało grono jurorskie w składzie:
Magdalena Floryszczyk,
Katarzyna Szymańska,
Zofia de Ines,
Konrad Wielądek (Instytut na Rzecz Ekorozwoju),
Michał Zaczyński (Michał Zaczyński Blog),
Christina Bifano (IED Barcelona),
Theresa Lobo (IADE CREATIVE UNIVERSITY),
Kamila Śladowska,
Sylwia Lewandowska,
Michalina Murawska (VOGUE),
Wojciech Szczot (Fashion Magazine),
Tamara Gonzalez Perea,
Robert Zydel (Dyrektor Muzeum Etnograficznego),
Catherine NHung (KMag),
Magdalena Czamara (absolwentka wyróżniona przez VOGUE TALETS Milano),
Magdalena Płonka (Dyrektor MSKPU)
William Cantu (IADE Lisbon).

Jestem pozytywnie zaskoczona, ponieważ tegoroczny poziom zaprezentowanych kolekcji był naprawdę dobry i każdy miał się czym pochwalić. Tym na co najbardziej zwróciłam uwagę była dojrzałość estetyczna. W wielu pracach widać było bardzo duży potencjał, z pewnością wśród absolwentów jest sporo talentów” – powiedziała Catherine NHung z KMag.

Ważnym aspektem, na którym skupiło się wielu jurorów była też funkcjonalność strojów. “Dla mnie kluczowe było to, czy w zaprezentowanych pracach znajdę coś oryginalnego. Zwróciłam uwagę na funkcjonalność i możliwość założenia tych stylizacji w różnych sytuacjach. Kolekcja Mikołaja Żurka podobała mi się najbardziej, dlatego że odwoływała się do tradycji i była inna niż wszystkie pozostałe. Pomimo swojej spektakularnej formy nadal były to ubrania, które można by założyć na scenę lub event” – powiedziała Tamara Gonzalez Perea.

Uwagę Michała Zaczyńskiego z kolei przyciągnęły prace panów m.in. Boczkowskiego Adriana i Byczkowskiego Krzysztofa. “W tym roku bardzo dobrze wypadli panowie, ich projekty naprawdę mi się podobały. Zrobili oni kolekcje inne od reszty, bardziej aktualne, nowoczesne, pokazujące nam w jakich czasach żyjemy, bardziej zróżnicowane pod względem użytych technik i tkanin. Stworzyli on kolekcje takie, które można spokojnie nosić na co dzień albo na estradzie, w teledysku, teatrze czy reklamie. Ci projektanci mieli też bardzo dobre wyczucie koloru, co jest dosyć trudnym tematem w Polsce, ponieważ my się dopiero tego uczymy” – stwierdził dziennikarz. Studentom, którzy swoimi kolekcjami szczególnie przypadli do gustu jury przyznane zostały wyróżnienia i nagrody w formie staży i publikacji w mediach.

W tym roku wśród osób wyróżnionych znaleźli się:
Adrian Boczkowski,
Krzysztof Byczkowski,
Katarzyna Kruk,
Klaudia Przewoźniak,
Marta Krępa,
Julia Masłosz,
Martyna Cieślińska,
Aleksandra Mazur,
Marta Sielczak,
Michalina Pełka,
Gunjan Lakhwani,
Jagna Rudzka,
Patrycja Rudzińska,
Julia Smogorzewska,
Joanna Rupińska,
Ewelina Szymańska,
Patrycja Sobkiewicz,
Mikołaj Żurek,
Joanna Żeleźnik,
Ewelina Żukowska,
Weronika Kopacz,
Aleksandra Mazur,
Julia Pyłko,
Magdalena Rachwał.

Moja kolekcja była inspirowana polskim folklorem, strojami z dawnych lat, wazonami z PRL-u. Materiałem, który użyłem do jej stworzenia kolekcji była wełna, z której niegdyś robiło się dywany na łóżka. Jeszcze kilkanaście lat temu można je było znaleźć w każdym mieszkaniu w Polsce, teraz często zostają wyrzucane lub wepchane w kąt i zapomniane. Chciałem pokazać je z powrotem w nieco innej formie” – powiedział o swojej kolekcji Mikołaj Żurek.

Ponadto kostiumografka Julia Pyłko otrzymała wyróżnienie od Muzeum Etnograficznego w formie prezentu oraz zaproszenia na wystawę. Nagrodę odebrała z rąk Dyrektora Roberta Zydel.

Nagrody przyznali także Theresa Lobo i William Cantu, którzy nagrodzili Joannę Rupińską, Łukasza Zwiernika, Julię Smogorzewską i Klaudię Przewoźniak. “Bardzo podobała mi się kolekcja Łukasza, ale tak naprawdę ciężko było wybrać jeden najlepszy projekt, ponieważ poziom prezentowany przez tegorocznych absolwentów był niezwykle wysoki” – powiedziała Theresa Lobo. “Dla nas najciekawsze było to, jak studenci zdekonstruowali niektóre wzory i jak w tak powstałe kawałki materiałów zaimplementowali nowe uczucia. Zwróciliśmy też uwagę na to, czy w przygotowanych pracach było obecne pojęcie zrównoważonego rozwoju” – dodał dr William Cantu.

Na koniec została zaprezentowana też kolekcja zwyciężczyni Responsible Fashion Awards, Eweliny Szymańskiej, a po zakończeniu pokazu na wszystkich zebranych czekał wegański tort oraz wino organiczne.

Opracowanie tekstu: Barbara Skrodzka, AKPA