„Czy AI zmieni oblicze projektowania mody? Jakich narzędzi używają projektanci?” – Joanna Porayska

„Czy AI zmieni oblicze projektowania mody? Jakich narzędzi używają projektanci?” – Joanna Porayska

Na własne oczy widzimy, jak szybko rozwijają się narzędzia sztucznej inteligencji. Jeszcze parę lat temu rozmawianie z botami przyprawiało o zawrót głowy, a generowanie grafik wydawało się abstrakcją. Dziś, świadomi, że sieci neuronowe rozwijają się szybciej, niż mogliśmy sobie wyobrazić, stajemy przed pytaniem, jakie przemiany przyniesie to w obszarze projektowania modowego. Czy sztuczna inteligencja stanie się wsparciem dla projektantów mody, czy też może stanowić wyzwanie dla tradycyjnych procesów kreatywnych?

 

W miarę dynamicznego tempa rozwoju technologii, można dostrzec przyspieszenie procesów w różnych dziedzinach, w tym również w projektowaniu mody. Jeszcze kilka dekad temu, projektowanie mody było żmudnym i wieloetapowym procesem, wymagającym zarówno precyzyjnych analiz, jak i głębokiej wiedzy z zakresu kreatywności. Jednak obecnie, dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, osoby nawet z podstawową wiedzą na temat designu mogą stworzyć kolekcję odzieży od podstaw. Ten dynamiczny postęp, choć przynoszący efektywność, niesie ze sobą również pewne wyzwania związane z szybkością i ewentualnym brakiem przemyślanych rozwiązań.

 

REFABRIC

Platforma działa na zasadzie promptów, umożliwiając zarówno wprowadzanie komend tekstowych, jak i prezentowanie zdjęć jako bodźców. Jednym z unikalnych aspektów Refabric jest możliwość szybkiego tworzenia spersonalizowanych wizualizacji wzorów tkanin. Użytkownik może łatwo przesłać własny wzór i określić, jak ma być prezentowany na modelce. Współpraca projektant – grafik? Już nie taka oczywista.

Interesującą funkcją jest również możliwość załadowania istniejących, realnych projektów i generowanie różnorodnych wariantów na ich podstawie. Ten aspekt jest szczególnie cenny, umożliwia bowiem projektantom szybkie tworzenie alternatywnych wersji popularnych produktów bez konieczności analizowania sukcesu bestsellera.

Dodatkowo, Refabric wprowadziło narzędzia rozszerzania zdjęć, wykorzystującą funkcję znaną z programu Photoshop. Opcja ta pozwala na generowanie obszaru poza kadrem, eliminując potrzebę długotrwałych manipulacji zdjęć.

 

RESLEEVE

To kolejna platforma, która skupia się na generowaniu zdjęć, zarówno z promptów, jak i wgranych projektów. Najciekawszą funkcją jest jednak tworzenie wysoce zaawansowanych grafik na podstawie szkiców, a także rysunków technicznych. Platforma oferuje również narzędzia umożliwiające błyskawiczny retusz projektów, co pozwala na modyfikację elementów za pomocą jednego pociągnięcia pędzla.

Funkcją, z której znana jest platforma to zamiana moodboardu w konkretne projekty odzieży. Coś co zajmowało do tej pory znaczną część całego procesu tworzenia ubrań, zostało niemal całkowicie zautomatyzowane.

Resleeve planuje dodatkowo wprowadzenie funkcji umożliwiającej tworzenie profesjonalnych sesji zdjęciowych. Użytkownicy będą mieli możliwość dowolnego wyboru modeli, otoczenia oraz odzieży.

 

Czy sztuczna inteligencja stanie się wsparciem dla projektantów mody, czy też może stanowić wyzwanie dla tradycyjnych procesów kreatywnych?

 

Vmake

Jak zmienić zdjęcie manekina w profesjonalną sesję? Z pomocą przychodzi Vmake, strona na której generowane są zaskakująco realistyczne zdjęcia projektów modowych. W serwisie dostępna jest szeroka gama modeli opartych na sztucznej inteligencji, obejmujących różne płcie, wiek, odcienie skóry oraz fryzury.

Platforma umożliwia również błyskawiczną modyfikację tła produktów poprzez generowanie zupełnie nowych środowisk. Edytory zawierają zaawansowane narzędzia retuszujące, obejmujące funkcje znane z profesjonalnych programów graficznych, takie jak usuwanie tła, wyostrzanie, a nawet… usuwanie znaku wodnego. Ostatnia funkcja może budzić pewne wątpliwości dotyczące legalności procesu projektowego

 

3DFY

Nie macie wrażenia, że Wasze projekty są płaskie? 3DFY może to zmienić. Narzędzie oferuje tworzenie projektów trójwymiarowych za pomocą wprowadzania komend tekstowych. Obecnie narzędzie jest w fazie testów, ale być może niedługo za pomocą jednego hasła będzie można wygenerować realistyczną, trójwymiarową kolekcję torebek i innych akcesoriów.

 

W miarę jak te narzędzia ewoluują, pozostaje otwarte pytanie, czy sztuczna inteligencja stanie się jedynie wsparciem dla projektantów mody, czy też może wprowadzić rewolucyjne zmiany, stawiając wyzwania przed tradycyjnymi procesami kreatywnymi. Czy projektant używający narzędzi opartych na sztucznej inteligencji będzie w stanie utrzymać swoją wyjątkowość w tworzeniu wzorów, czy też może dojść do pewnego stopnia standaryzacji?

Z drugiej strony, dzięki możliwości generowania np. personalizowanych wizualizacji wzorów tkanin za pomocą prostych komend tekstowych, bariera wejścia do projektowania mody obniża się. Osoby z ograniczoną wiedzą projektową mogą z łatwością eksperymentować z różnymi wzorami i stylami, co może prowadzić do zwiększenia różnorodności i innowacyjności w świecie mody. Przeciętny projektant mody na pewno będzie zobowiązany dostosować się do tych zmian, poprzez rozwijanie swoich umiejętności zgodnie z nowymi technologiami oraz śledzenie, jak inne marki wykorzystują sztuczną inteligencję. W końcu nikt nie chciałby pozostać w tyle, prawda?

 

Joanna Porayska