CSR Etyka w modzie: mulesing, greenwashing, gospodarka cyrkularna - MSKPU

CSR – Etyka w modzie

MSKPU realizuje program zgodny z międzynarodowymi standardami. Od dekady obserwuje się zmianę w edukacji w czołowych szkołach mody na świecie w kierunku odpowiedzialnej mody. Jest to specjalizacja przyszłości, dlatego Central St. Martins, Parsons, czy Aalto posiadają stworzone całe katedry dedykowane sustainability.

Nasza placówka już na początku swojej działalności – 16 lat temu – zdawała sobie sprawę z wagi tej specjalizacji i już wtedy w MSKPU wykładano etykę w modzie.

Byliśmy oraz nadal jesteśmy jedyną szkołą mody w Polsce (niestety), która naucza CSR w modzie. Jedyny istniejący na polskim rynku podręcznik do CSR w modzie jest wydany właśnie przez MSKPU- „Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym” autorstwa Dyrektor MSKPU dr Magdaleny Płonka.

Kadra MSKPU zdaje sobie sprawę z oddziaływania przemysłu tekstylnego na środowisko naturalne, z problematyki związanej z prawami człowieka w biznesie odzieżowym, jak i z eksploatacji zwierząt na potrzeby mody. Swoim współodczuwaniem oraz pasją staramy się zarazić naszych uczniów, a także szersze grono entuzjastów mody.

Także z tego powodu w tym roku MSKPU zainicjowała szlachetną inicjatywę, jaką jest konkurs edukacyjny, dedykowany CSR w modzie i kierowany do projektantów – Responsible Fashion Awards.

bawelna

Bawełna nie taka przyjazna środowisku

Nawet profesjonaliści aktywni na polu mody mogą nie wiedzieć, iż bawełna,która jest włóknem naturalnym, wcale do włókien ekologicznych się nie zalicza. Uprawa oraz obróbka bawełny konwencjonalnej, czyli najczęściej stosowanej w przemyśle odzieżowym, jest jednym z największych zagrożeń ekologicznych na świecie…

CZYTAJ WIĘCEJ

futra

Futra- prawdziwe oblicze

O ile producenci żywności, np. owoców czy warzyw,
a nawet wody mineralnej, umieszczają na swoich etykietach rajskie widoki oraz zdjęcia sielskiej roli, o tyle producenci futer czy skór nigdy nie pokazali jak wygląda zaplecze ich produkcji. Liczne dokumenty prezentują, iż niezależnie od obszaru geograficznego…

CZYTAJ WIĘCEJ

futra_eko

Futra naturalne nie są eko

Tak często nadużywany przez entuzjastów futer argument natury ekologicznej, jest zastanawiający i nigdy nie wynika z przytoczonych wcześniej badań. Zwolennicy futrzanej mody także nie powołują się na konkretne źródła naukowe. Zazwyczaj wypowiedzi aprobujące futra naturalne, dotyczą ich biodegradacji…

CZYTAJ WIĘCEJ

MSKPU jest kreatywną, empatyczną i aktywną szkołą artystyczną, społecznością projektantów oraz kostiumografów zorientowanych na dobrą przyszłość. Od momentu założenia szkoły pragnęliśmy tworzyć lepszą modę, piękną i jednocześnie odpowiedzialną.

Jako pierwsza i jeszcze do niedawna jedyna placówka artystyczna w Polsce nauczamy CSR- Corporate Social Responsibility w modzie. Kwestie ochrony środowiska, ochrony praw pracowników i ochrony praw zwierząt są trzema płaszczyznami aplikacji koncepcji CSR. Problematyka ta jest szczegółowo analizowana z naszymi uczniami podczas zajęć. Omawiamy greewashing w branży odzieżowej, tłumaczymy, dlaczego bawełna ma większy impakt środowiskowy niż poliester, dlaczego wełna jest nie tylko ‘okrutnym’ surowcem, ale także jednym z najmniej ekologicznych włókien, czym jest mulesing, a czym ustrój polityczny w Bangladeszu w kontekście fatalnych warunków pracy szwaczek globalnego południa, czy też omawiamy zjawiska neutralizacji oraz wiele innych tematów związanych z CSR.

A dlaczego CSR jest dla nas taki ważny? To nie tylko kwestia naszej misji, nowoczesnego wykształcenia kadry pedagogicznej MSKPU i wynikającej z tego świadomości na tematy związane z ekosystemem, czy kondycją współczesnych globalnych społeczeństw. Znajomość CSR to jedna z najbardziej poszukiwanych umiejętności. Największy portal Business of Fashion, gdzie ogłoszenia o pracę w modzie publikują globalne marki odzieżowe, wskazuje rekordową liczbę ogłoszeń zatrudniających osoby z wiedzą z zakresu CSR. Po prostu etyka oraz ekologia są nie tylko w modzie, ale obecnie absolutnie wymaganymi kompetencjami na rynku pracy.

Jednak aktywność edukacyjna MSKPU nie ogranicza się do prowadzenia szkoły artystycznej oraz nauki mody. MSKPU to najczęściej nagradzana i najczęściej zapraszana do współpracy szkoła mody w Polsce, dzięki czemu bierzemy udział w licznych wydarzeniach zewnętrznych, pokazach mody, konferencjach dedykowanych branży odzieżowej oraz współpracujemy z NGO- wszędzie w ramach propagowania proekologicznych oraz proetycznych postaw w biznesie.

Także regularnie wpieramy finansowo organizacje, których działalność pokrywa się z naszymi etycznymi i ekologicznymi priorytetami. Od lat przekazujemy darowizny na rzecz Stowarzyszenia dla Natury Wilk oraz Stowarzyszenia Mysikrólik- obydwie są skutecznie zaangażowane w ochronę wilka w Polsce.

O związku ochrony wilka z modą możecie przeczytać w książce „Etyka w modzie – CSR w przemyśle odzieżowym”. To pierwszy podręcznik do CSR w Polsce, który został przeze mnie napisany a wydany przez MSKPU właśnie z myślą o zrównoważonej modzie. Opisuję w nim wyzwania w branży fashion, demaskuję fake newsy nadal pokutujące w sektorze odzieżowym.

MSKPU to projekt edukacyjny, międzynarodowy, ale przede wszystkim z etyczną misją, do której zapraszam przyszłych projektantów ubioru oraz kostiumografów. Ludziom ciekawym świata, kulturalnym i wrażliwym na współczesne problemy społeczne i środowiskowe dedykuję swoją pracę. Wierzę, że razem możemy więcej.

Dyrektor MSKPU dr Magdalena Płonka
https://etykawmodzie.com/etyka-w-modzie-magdalena-plonka/

 

Na skróty | Słownik CSR

Dla wszystkich zapracowanych, a zainteresowanych wiedzą z zakresu ekologii oraz etyki w modzie przygotowaliśmy krótkie podsumowanie tego wspaniałego konceptu.

Mulesing

Zjawisko występując głównie w Australii (największy producent wełny na świecie) to praktyka taniego radzenia sobie z tzw. flystrike, czyli infekcją okolic około odbytowych u owcy, spowodowaną larwami much. Owcom, za pomocą sekatora ogrodniczego, wycinane są bez znieczulenia fragmenty skóry oraz zainfekowane części ciała. Część zwierząt nie przeżywa tej procedury w wyniku powikłań oraz stresu. Mimo tego ryzyka oraz ewentualnej straty zwierzęcia mulesing opłaca się bardziej niż zakup środków medycznych lub kosztowne leczenie. Proces ten jest w Australii legalny i między innymi wpływa na negatywną ocenę tego włókna.

Impakt Środowiskowy

To ocena oddziaływania na środowisko danego produktu. Najważniejszy w impakcie środowiskowym jest pomiar pierwotnej produkcji, gdzie dokonuje się najwięcej szkód na poziomie ekologicznym oraz etycznym.

Neutralizacja

Zjawisko odkryte zaledwie kilka lat temu, wyjaśniające deaktywację moralnych zachowań konsumentów, tłumaczące ich ucieczkę od odpowiedzialnych decyzji. Opisuje ono kilka etapów tworzenia tzw. wymówek oraz sposoby racjonalizowania nieetycznego zachowań.

Greenwashing

Promowanie zielonych haseł niewspółmiernych do realnych osiągnięć firmy w danym zakresie. Greenwashing nie jest kłamstwem, lecz zawyżaniem oraz wykorzystywaniem w sprzedaży nieznaczących osiągnięć na polu etyki lub ekologii.

CSR

Proetyczna oraz proekologiczna strategia danej firmy, która obowiązkowo musi wychodzić poza legalne zobowiązania w danym kraju, być dobrowolna oraz uwzględniać dodatkowe nakłady finansowe i ludzkie celem jej realizacji. CSR musi być aplikowany holistycznie, czyli w całej firmie, na wszystkich polach jej działania oraz dotyczyć wszystkich udziałowców łańcucha produkcji. CSR obowiązkowo oraz nieodłącznie obejmuje takie obszary jak: ochrona środowiska, ochrona praw ludzi, ochrona praw zwierząt.

Higg Index

Higg Index jest narzędziem, które w tabelach przedstawia zestawienie wyników badań dotyczących zużycia wody, Co2, ziemi, chemikaliów i przyczynienia się do globalnego różnych popularnych materiałów. Na stronie Higg Index można policzyć nawet oddziaływanie na ekosystem całego produktu. To tabela z liczbami oraz podsumowaniem, które pomagają projektantom oraz producentom mierzyć impakt środowiskowy danego materiału lub całej rzeczy. To właśnie w Higg Index możecie się dowiedzieć, że wełna, bawełna, skóra i jedwab są większym obciążeniem dla środowiska w większości pomiarów w porywaniu do włókien syntetycznych, czy też sztucznych.

Higg Index w tabelach nie omawia oddzielnie okresu biodegradacji, gdyż jest on najmniej istotny przy szacowaniu impaktu środowiskowego, który w 80%… jest wytworzony na pierwotnym etapie produkcji.

LCA – Life Cycle Assessment

To pomiar całego cyklu życia danego produktu, gdzie brane są pod uwagę wszelkie możliwe czynniki wpływające na ekosystem. Dla przykładu, w przypadku np. skór naturalnych kalkuluje się nawet wodę zużywaną na potrzeby hodowli bydła, wytwarzanie przez stada metanu, ziemię niszczoną przez farmy na potrzeby wypasu stada, impakt środowiskowy karmy wytwarzanej na potrzeby wykarmienia zwierząt, wodę i chemikalia potrzebne do garbowania skóry itp.

Biodegradacja

Czyli rozpad danego tworzywa lub finalnego produktu. W biodegradacji ważne są takie czynniki jak ekspozycja materiału na słońce, wodę i temperatury, gdyż wpływają one na czas dekompostacji danej rzeczy. Słowo jest często eksploatowane w kontekście impaktu środowiskowego danego produktu, stygmatyzując często materiały sztuczne i syntetyczne ze względu na ich długi okres biodegradacji lub nawet jej brak. Jednak z drugiej strony to właśnie długi okres biodegradacji jest korzystny w przypadku gospodarki cyrkularnej, gdzie żywotność/ niebiodegradowalność włókna jest zaletą w przypadku jego ciągłego przetwarzania.

Gospodarka Cyrkularna

Zaprojektowanie oraz wytworzenie produktu zakładająca, że będzie on wprowadzany do obiegu wielokrotnie. Koncepcja, która planuje zamknięcie obiegu produkcji poprzez maksymalne przedłużenie życia danego materiału (poprzez dobra jakość, serwisowanie, reusing, recykling), tym samym ograniczając zużycie dziewiczych surowców. Obecnie na świcie stosuje się gospodarkę linearną.

Gospodarka Linearna

Zużycie dziewiczych surowców naturalnych do wyśrodkowania produktu, którego tworzywa nie zostaną ponownie wykorzystane.