Jak zostać projektantem odzieży? Poznaj praktyczne wskazówki!

Jak zostać projektantem odzieży? Poznaj praktyczne wskazówki!

Projektowanie odzieży to prawdziwa gratka dla tych, którzy posiadają artystyczną duszę oraz poczucie stylu. Liczy się również oryginalność, ponieważ branża mody nie znosi nudy i monotonii! Z pewnością jest to praca, która może przynieść wiele satysfakcji, jednak wymaga ona sporego zaangażowania. Nie można również zapomnieć o kierunkowym wykształceniu – do wyboru jest technikum, studium oraz szkoła wyższa. Dyplom renomowanej uczelni może ułatwić zaistnienie w branży, a więc decyzja o miejscu edukacji nie powinna być przypadkowa. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne osobom bez doświadczenia.

Jak wybrać odpowiednią szkołę?

Kierunek związany z projektowaniem odzieży proponowany jest przez wiele placówek w Polsce. Jedno jest pewne – decyzja nie powinna zostać podjęta zbyt pochopnie. Stawiając na renomowaną szkołę można łatwiej rozpocząć karierę w branży modowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to skuteczny sposób na nawiązanie kontaktów zawodowych. Wielu studentów rozpoczyna karierę jeszcze przed ukończeniem nauki! Nie bez znaczenie jest również wiedza przekazywana przez doświadczonych wykładowców. Elitarne szkoły współpracują z kultowymi markami. Przykładem jest MSKPU – siedziba znajduje się w Warszawie, jednak nauka odbywa się w trybie zdalnym, co stanowi dla wielu osób znaczące ułatwienie.

Czy posiadanie dyplomu jest konieczne?

Teoretycznie nie trzeba posiadać dyplomu ukończenia szkoły, aby rozpocząć pracę w zawodzie projektanta mody. Trzeba jednak podkreślić, że dzięki edukacji można rozszerzyć nie tylko swoją wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. Nauka pod okiem najlepszych specjalistów zwiększa szansę na szybkie rozpoczęcie kariery i zaistnienie w branży. Pokazy dyplomowe to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy pragną zostać zauważeni przez największe osobistości. Należy podkreślić, że kierunek projektowania ubioru to wiele różnych zajęć z takich dziedzin, jak m.in. krawiectwo, rysunek żurnalowy, materiałoznawstwo.

Dla kogo zawód projektanta mody?

Zawód projektanta mody nie jest dla każdego! Osoba, która chce działać w tym kierunku powinna posiadać predyspozycje. Duże znaczenie mają takie cechy, jak m.in.:

 

  • Kreatywność – tylko osoby kreatywne, które posiadają artystyczną duszę mogą zajmować się projektowaniem odzieży. Oczywiście można szukać inspiracji, jednak bazowanie na pomysłach innych osób nie jest sposobem na zrobienie kariery. Ważne jest także to, aby lubić to, co się robi. W innym przypadku osiągnięcie oczekiwanych efektów będzie niemożliwe. Moda powinna stanowić największą pasję. Wielu projektantów już od dziecka wie, jaka ścieżka zawodowa będzie odpowiednia.

 

  • Umiejętności manualne – mogłoby się wydawać, że projektant mody musi posiadać jedynie wizję. Nic bardziej mylnego! Zdolności manualne również mają znaczenie. Na początku kariery wiele prac musi zostać wykonanych samodzielnie. Osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki nie może zwykle pozwolić sobie na zatrudnienie podwykonawców. Oczywiście projektant nie musi specjalizować się w krawiectwie, jednak podstawowe umiejętności należy posiadać.

 

  • Chęć rozwoju – branża mody jest niezwykle wymagająca. Z pewnością nie jest ona odpowiednia dla tych, którzy nie lubią się rozwijać. Konieczne jest śledzenie obowiązujących trendów. Dynamicznie się one zmieniają, a więc należy obserwować poczynania światowych projektantów. Mogłoby się wydawać, że high fashion nie ma wiele wspólnego z modą uliczną. Nic bardziej mylnego! Projektant powinien analizować sytuację na rynku i wyciągać trafne wnioski. W opisywanym zawodzie nie można nawet na chwilę się zatrzymać.

 

  • Pracowitość – zaprojektowanie własnej kolekcji to ogromne przedsięwzięcie, które może wymagać kilkumiesięcznej pracy. Jest to zawód dla cierpliwych, którzy nie boją się nowych wyzwań. Warto wspomnieć również o presji czasu. Bardzo często nowe projekty muszą zostać dostarczone w konkretnym terminie. Niektórzy nie potrafią dopasować się do zasad biznesu, co zmniejsza ich szansę na objęcie przewagi konkurencyjnej. Należy także dodać, że projektanci odzieży nierzadko rezygnują z własnych wizji na rzecz upodobań klientów.

 

  • Komunikacja – projektant musi współpracować z wieloma osobami. Bierze on czynny udział w realizacji pomysłów, ponieważ projekt bardzo często nie przekazuje dostatecznej ilości informacji. Właśnie dlatego umiejętność komunikacji jest tak istotna. Współpraca z podwykonawcami wymaga również zaufania do ludzi.

 

  • Odpowiedzialność – projektanci odzieży często podpisują kontrakt z dużymi markami. Wymaga to poczucia odpowiedzialności. Dostarczenie gotowych projektów na czas jest absolutną podstawą do tego, aby kolekcja została zrealizowana terminowo, a tym samym trafiła do sprzedaży wraz z nowym sezonem. Naruszenie zasad podpisanej umowy przekłada się na kary finansowe, które zwykle nie należą do niskich. Praca w branży mody nie wymaga jedynie artystycznej duszy, ale również świetnej znajomości zasad obowiązujących w biznesie.