Materiały biodegradowalne – czym są i co należy o nich wiedzieć?

Materiały biodegradowalne – czym są i co należy o nich wiedzieć?

Odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego to w dzisiejszych czasach coraz ważniejszy temat. Dotyczy to również mody. Tutaj jedną z najważniejszych kwestii jest biodegradowalność używanych do produkcji ubrań materiałów. Czym właściwie są materiały biodegradowalne i co należy o nich wiedzieć?

Czym jest materiał biodegradowalny?

W świecie natury każda rzecz ma swój czas życia. Po tym czasie niszczeje i się rozpada, a finalnie przekształca w coś zupełnie innego. W przypadku rzeczy wykonanych z materiałów organicznych niszczenie odbywa się za pomocą rozkładających materię organiczną na prostsze związki bakterii i grzybów. Właśnie ten proces nazywamy biodegradacją. Długość rozkładu uzależniona jest przede wszystkim od chemicznego składu danej rzeczy. Niektóre naturalne materiały całkowicie rozłożyć mogą się już w ciągu kilku tygodni. Z drugiej strony wytwarzane przez człowieka, mocno przetworzone tworzywa potrzebują na to najczęściej setek, a nawet tysięcy lat.

Które materiały są biodegradowalne?

Z materiałów używanych do produkcji ubrań biodegradowalne są przede wszystkim te, które są pochodzenia naturalnego. Mogą być one wykonane z włókien roślinnych albo materiałów pochodzenia zwierzęcego. Do tych pierwszych należy duża część stosowanych obecnie tkanin jak bawełna i len. W mniejszym stopniu przemysł odzieżowy wykorzystuje włókna pochodzące z bambusa, rafii, konopi, czy juty. Stosowane współcześnie naturalne włókna zwierzęce to przede wszystkim wełna i jedwab. Wszystkie one w ziemi rozkładają się w czasie nieprzekraczającym kilku lat. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie włókien jak najbardziej naturalnych, ekologicznych i mało przetworzonych.

Czy naturalne włókna są zawsze biodegradowalne?

W dzisiejszych czasach uprawa bawełny prowadzona jest na ogromną, nigdy wcześniej niespotykaną skalę. Zapotrzebowanie na ten materiał jest tak wielkie, że inwestuje się ogromne środki w bardziej wydajne metody uprawy tej rośliny. Wykorzystuje się przy tym ogromną ilość syntetycznych nawozów i środków ochrony roślin. Gotowe włókna są barwione i utrwalane z użyciem różnorodnych środków chemicznych. Czas rozkładu tak wytworzonej bawełny wydłuża się wielokrotnie. Oczywiście na rynku dostępna jest również bawełna ekologiczna, której czas rozkładu jest znacznie krótszy. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim jest znacznie droższa. Innym przykładem materiału naturalnego, który jednak nie jest łatwo biodegradowalny, jest popularne ostatnio włókno bambusowe, do wykonania którego materiał roślinny musi być poddany skomplikowanym procesom chemicznym, które w dużej mierze upodobniają go do materiałów syntetycznych.

Czy syntetyczne tkaniny muszą być niebiodegradowalne?

Warto wiedzieć, że istnieją również biodegradowalne materiały syntetyczne. To właśnie w nich wiele osób dopatruje się w dzisiejszych czasach rozwiązania problemu biodegradowalności tkanin używanych w przemyśle odzieżowym. Materiały takie mogą być wykonywane na przykład z celulozy – niekoniecznie pochodzącej z wycinki drzew, ale na przykład z uprawy niektórych, niewymagających gatunków roślin. Czas rozkładu takich włókien jest o wiele krótszy, niż w przypadku materiałów będących produktami przetwórstwa ropy naftowej i zdecydowanie bardziej zbliżony jest do materiałów naturalnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o proekologicznym podejściu do odzieży, przeczytaj nasz artykuł o modzie cyrkularnej https://mskpu.pl/2021/12/14/moda-cyrkularna-czym-jest-i-co-warto-o-niej-wiedziec/