Eco-friendly – jakie materiały i tkaniny są przyjazne środowisku?

Eco-friendly – jakie materiały i tkaniny są przyjazne środowisku?

Materiały i tkaniny eco-friendly to takie, które są przyjazne dla środowiska. Pojęcie to dotyczyć może nie tylko samych materiałów, ale również całych marek odzieżowych, czy też projektantów. Produkcja ubrań – od wytworzenia włókien, z których powstają do sprzedaży – składa się z wielu etapów. Na każdym z nich mogą zostać wprowadzone działania sprawiające, że produkt będzie bardziej eco-friendly.

Jak powstają tkaniny eco-friendly?

Przyjazne dla środowiska tkaniny muszą być wytwarzane w odpowiedni sposób od samego początku. W przypadku materiałów z włókien roślinnych istotne jest to, w jaki sposób dana roślina jest uprawiana. Ekologiczne materiały wytwarzane są z roślin pochodzących z upraw bez zastosowania syntetycznych nawozów i szkodliwych środków ochrony roślin. Taka produkcja jest niestety obecnie droższa i mniej wydajna, dlatego ceny przyjaznych dla środowiska tkanin są dość wysokie. W przypadku materiałów wykonanych z produktów odzwierzęcych, jak wełna i jedwab, wiele zależy od tego, jak prowadzona jest hodowla. Duże znaczenie mają również procesy przetwarzania, barwienia i utrwalania włókien używanych do produkcji tkanin. Im mniej używa się przy tym szkodliwych dla środowiska chemikaliów i im więcej stosuje się surowców naturalnych, tym końcowy produkt będzie bardziej przyjazny dla środowiska.

Kiedy produkt jest przyjazny dla środowiska?

Ubranie jest przyjazne dla środowiska nie tylko wtedy, kiedy powstało z materiałów eco-friendly. Warto zdać sobie sprawę z tego, że proces powstawania ubrań to również ich transport, magazynowanie i sprzedaż. Liczy się również jakość. Im jest ona wyższa, tym produkt będzie mógł być używany dłużej, a co za tym idzie, będzie miał mniejszy wpływ na środowisko. Najlepiej, jeżeli całość procesu odbywa się lokalnie, dzięki czemu ilość energii włożonej w wyprodukowanie odzieży jest znacznie mniejsza.

Odzieżowe marki eco-friendly

Eco-friendly mogą być też całe marki. Zależy to przede wszystkim od podejścia. Firmy, dla których kwestie ekologiczne są istotne, najczęściej starają się promować wysokiej jakości produkty o ponadczasowym designie. Ubrania takie mają często uniwersalny charakter i mogą być noszone przez długi czas oraz zakładane na różne okazje.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Trzeba pamiętać, że kwestia przyjazności dla środowiska procesów technologicznych używanych w produkcji ubrań nie jest prosta. Często słyszy się opinie, które utożsamiają odzież eco-friendly z tkaninami naturalnymi, w przeciwieństwie do syntetycznych. Jest w tym tylko część prawdy. Warto na przykład zastanowić się, czy wysokiej jakości ubranie, wykonane w całości z materiałów syntetycznych, ale uszyte w sposób zapewniający trwałość, będzie na pewno mniej ekologiczne od niskiej jakości ubrań bawełnianych. Mogą one szybko się niszczyć, napędzać konsumpcję i zwiększać zapotrzebowanie na produkcję. Podejście proekologiczne do mody wymaga przede wszystkim rozwagi, wiedzy i brania pod uwagę całej złożoności czynników, które mają wpływ na środowisko.