Moda cyrkularna - odzież z recyklingu - MSKPU

Moda cyrkularna – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Moda cyrkularna – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Moda cyrkularna to dość często pojawiające się ostatnio określenie. Ma ono związek przede wszystkim z nowym, proekologicznym podejściem do mody i przemysłu odzieżowego. Kwestie te są w ciągu ostatnich lat jednymi z bardziej istotnych i częściej podnoszonych w środowisku modowym. Warto więc wyjaśnić sobie dokładnie, czym jest moda cyrkularna i co warto o niej wiedzieć.

Moda cyrkularna – podstawowe definicja

Moda cyrkularna jest takim podejściem do projektowania i szycia ubrań, które w jak największym stopniu wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu. Cyrkularność mody oznacza, że zużyte, znoszone, czy nawet zniszczone ubrania wcale nie muszą kończyć swojego życia na śmietniku, ale mogą posłużyć do stworzenia czegoś zupełnie nowego. Czasem są to tylko drobne przeróbki, które dają staremu ubraniu drugie życie. Innym razem ze starych ubrań odzyskuje się materiał, z którego tworzy się coś zupełnie nowego. Moda cyrkularna jest więc podejściem proekologicznym, którego celem jest jak największe ograniczenie zużycia surowców używanych w produkcji.

Skąd wziął się pomysł na modę cyrkularną?

Pomysł na modę cyrkularną wydaje się naturalną konsekwencją potrzeby dbania o stan środowiska zagrożonego. W dzisiejszych czasach coraz więcej projektantów widzi wyraźnie, jak wielki i jak bardzo negatywny wpływ ma przemysł modowy na środowisko. Wpływ ten zaczyna się już na etapie uprawy roślin służących do produkcji tkanin, barwienia ich, projektowania, szycia, transportu i sprzedaży. Moda cyrkularna jest ekologiczną odpowiedzią na tradycyjne, linearne podejście, w którym każdy produkt po pewnym czasie używania jest po prostu wyrzucany, a marnotrawstwo surowców jest bardzo duże. Podstawowym założeniem mody tego typu jest więc takie wykorzystywanie raz wyprodukowanych ubrań, by surowce użyte do ich produkcji mogły jak najdłużej krążyć w obiegu.

Czy moda cyrkularna jest faktycznie ekologiczna?

Warto zadać sobie pytanie o to, czy moda cyrkularna jest faktycznie ekologiczna. W dzisiejszym świecie produkcja włókien i tkanin to przemysł mający ogromny, negatywny wpływ na środowisko. Często mówi się, że na obecnym etapie zmniejszenie tego wpływu nie jest już możliwie, a przy tak dużym zapotrzebowaniu, jak dzisiejsze, produkcja wyłącznie tkanin ekologicznych wydaje się nierealna. Moda cyrkularna akceptuje taki stan rzeczy, ale stara się ten negatywny wpływ ograniczyć do minimum – głównie przez zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję nowych tkanin i ubrań.

Co jeszcze warto wiedzieć o modzie cyrkularnej?

Należy zdawać sobie sprawę, że główne założenie mody cyrkularnej stoi całkowicie w poprzek temu, jak obecnie wygląda dystrybucja dóbr na świecie. Wielkie koncerny odzieżowe zarabiają w dużej mierze głównie na wzmacnianiu w swoich klientach potrzeby jak największej konsumpcji nowych ubrań. Cyrkularność mody zakłada raczej zmniejszenie tego zapotrzebowania i większą koncentrację na powtórnym wykorzystaniu już wyprodukowanych towarów. Nieuchronnie musi więc prowadzić to do zmniejszenia zysków ze sprzedaży albo całkowitego przemodelowania stosunków pomiędzy producentami a konsumentami.

Zobacz również nasz artykuł o anti-fashion!