Znamy zwycięzcę III edycji Responsible Fashion Awards

Dominik Żyża został zwycięzcą III edycji Responsible Fashion Awards 2022. Finał tego międzynarodowego konkursu – promującego etyczne oraz ekologiczne wartości w modzie, którego organizatorem jest Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru – odbył się 24 czerwca w Muzeum Chopina w Warszawie.

Zwycięzca RFA otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 złotych, roczne stypendium w MSKPU, a swoją kolekcję będzie mógł zaprezentować na pokazie dyplomowym MSKPU, który odbędzie się 28 września w Muzeum Etnograficznym. Ponadto finałowe projekty będą prezentowane na witrynach Reserved. Zwycięska kolekcja może też liczyć na sesję zdjęciową. Sponsorem ekologicznych tkanin na realizację projektów finałowych i zwycięskiej kolekcji jest LPP.

„To moje pierwsze zwycięstwo. Mam nadzieję, że będzie ono krokiem milowy w stronę kolejnych sukcesów. Mój projekt inspirowany jest grzybami. Uważam, że są przyszłością mody. Włókna z nich tworzone produkują mało CO2 i zużywają niewiele wody. Ich produkcja jest więc w pełni ekologiczna. Można je hodować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego zainspirowałem się ich formą i kształtem, ale nie tylko efekt wizualny się liczył. Poprzez moją kolekcję chcę również edukować. Realizując finałowy projekt korzystałem z takich surowców jak bawełna oraz ekologiczny poliester z przetworzonych butelek PET”- opowiedział o swoim projekcie Dominik Żyża, student drugiego roku licencjatu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na kierunku projektowanie ubioru. Laureata RFA wyłoniono spośród dziewiątki finalistów, a byli to: Alicja Bogusz, Małgorzata Dzierżęga, Aleksandra Dzwonkowska, Dorota Gąsiorowska-Skrzypek, Mariia Horbenko, Gabriela Kozula, Julia Masłosz, Joanna Zontek, Dominik Żyża.

 

fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

 

Werdykt zapadł po burzliwych obradach jury, w skład którego weszli: dr Magdalena Płonka (Dyrektorka MSKPU & Wykładowczyni CSR), Anna Sołtys (Dyrektorka biura produktowego Reserved), Magda Jagnicka (Ambasadorka Reserved, stylistka, dziennikarka), Ewelina Antonowicz (Sustainable Fashion Institute), Christina Bifano, Andrzej Foder (Politechnika Łódzka), Paulina Górska (dziennikarka, influencerka), Theresa Lobo (Professor IADE Creative University Portugal), Michał Szulc (Projektant, wykładowca ASP w Łodzi), Ewa Polkowska (MSKPU, projektantka), Karolina Sobańska, Ewelina Szymańska (laureatka II edycji RFA), Piret Puppart (Professor KA- Estonian Academy of Fine Arts), Riccardo Terzo (Marie Claire Italia), Michał Zaczyński (Dziennikarz, krytyk mody), Anna Miazga (Accenture). Część jurorów uczestniczyła w finałowej prezentacji oraz obradach on-line.

 

 

„Poziom konkursu był niezwykle wysoki. Wszyscy finaliści pokazali niesamowity kunszt projektowy, ale też dużą świadomość mody zrównoważonej. Natomiast sam zwycięzca zachwycił nas totalnie designem. Taki rozmach na początkowym etapie życia zawodowego to coś niebywałego. Wyjątkowy i spektakularny projekt, a do tego świetne przesłanie – przyszłością mody są materiały bio, pochodzące z grzybów. Znakomity pomysł i niesamowite wykonanie” – przyznała pełna uznania Anna Sołtys. Kreatywność oraz innowacyjne myślenie młodych projektantów chwaliła stylistka i ambasadorka Reserved – Magda Jagnicka: „Mamy szczęście, że w Polsce jest tak wielu kreatywnych ludzi. Jako stylistka, od 12 lat zajmująca się modą, czekałam na moment, kiedy pojawi się nowe pokolenie projektantów i pokaże, co ma do zaoferowania. Kiedy ja zaczynałam, w modzie rządziły sesje zdjęciowe, magazyny, blichtr i photoshop. Po dekadzie wszystko się zmieniło. Teraz zadaniem młodych projektantów jest łączenie w całość mody i piękna z ekologią i dbałością o środowisko. I to jest wyzwanie!”.

Przypomnijmy, że Responsible Fashion Awards to konkurs dla projektantów ubioru, dedykowany nie tylko entuzjastom mody, ale przede wszystkim projektantom zainteresowanym odpowiedzialnym tworzeniem ubrań, etyką oraz ekologią. Jego misją jest szerzenie wiedzy związanej ze Społeczną Odpowiedzialnością w Biznesie – CSR (Corporate Social Responsibility) oraz promocja ekologicznych i etycznych rozwiązań w branży tekstylnej.

„Nasz konkurs doskonale wpisuje się w obecne trendy. Liczy się nie tylko to, co jest modne, ale przede wszystkim to, co jest potrzebne,  czyli ekologiczna edukacja młodych projektantów w kierunku bardzo odpowiedzialnego projektowania i produkcji. Z roku na rok mamy coraz większą liczbę zgłoszeń i są one coraz bardziej dojrzałe. Jak widać, wyrabiamy sobie pewną markę. Osoby biorące udział w RFA obserwują, że oceniamy zarówno walory estetyczne, jak i wartości związane z manufakturą proekologiczną i etyczną. Najnowsze ekologiczne tkaniny i dzianiny na realizację projektów konkursowych dostarcza firma LPP, która jest naszym głównym partnerem merytorycznym i organizacyjnym oraz współfundatorem nagrody głównej” – podsumowała dr Magdalena Płonka, Dyrektorka MSKPU i pomysłodawczyni Międzynarodowego Konkursu Responsible Fashion Awards.

Tekst: Ewa Jaśkiewicz/AKPA

PEŁNA RELACJA FOTO: https://akpa.pl/imprezy.php?id=64976&type=0&width=1349