„Wygrana dała mi możliwość pojawienia się w branży (…)” – wywiad ze zwycięzcą III edycji RFA Dominikiem Żyżą

„Wygrana dała mi możliwość pojawienia się w branży (…)” – wywiad ze zwycięzcą III edycji RFA Dominikiem Żyżą

Konkurs Responsible Fashion Awards od trzech lat organizowany jest przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru we współpracy z LPP. Głównym celem jest promowanie proetycznych i proekologicznych rozwiązań w branży fashion oraz wspieranie młodych projektantów działających w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

Dziś rozmawiamy ze zwycięzcą III edycji Responsible Fashion Awards – Dominikiem Żyża.  

 

 

Czy udział w konkursie, który został przez Pana wygrany w zeszłym roku był motywowany bardziej nagrodą finansową, czy promocją zwycięzcy w mediach?

Dla mnie udział w RFA był ważny przede wszystkim ze względu na możliwość promowania swoich projektów i pracy artystycznej w różnych mediach. Wygrana dała mi możliwość pojawienia się w branży, bycie zauważonym przez stylistów i inne osoby działające w modzie czego efektem było kilka bardzo znaczących współprac. Oczywiście nagroda pieniężna także jest bardzo ważna dla młodego projektanta, ale kontakty zdobyte dzięki konkursowi są bezcenne.

 

 

Czy przygotowanie rysunków do I etapu a potem projektów do finałów było łatwe, czy trudne?

Przygotowanie rysunków do pierwszego etapu było dla mnie prostsze niż się mogłem spodziewać. Głównie przez to, że korzystanie z gotowego katalogu tkanin i dodatków od LPP od razu motywuje do znacznego uproszczenia drogi projektowej i korzystania z tego co jest dostępne w katalogu. Istotną częścią zgłoszenia, oprócz samych projektów, jest ich szczegółowy opis wraz ze wskazaniem materiałów z którego mają być wykonane. Jest to bardzo ważna część bo pokazuje nie tylko kreatywność projektanta, ale także znajomość materiałów oraz ich świadome wykorzystanie.

 

 

 

Co jest według Pan najważniejsze w promocji młodych, pro-ekologicznych talentów w branży odzieżowej?

Najważniejsze w promocji młodych, pro-ekologicznych talentów w branży modowej jest dawanie im szansy na promocję swoich projektów oraz sposobność zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców. Taką możliwość daje RFA, które przede wszystkim nastawione jest na promowanie młodych, pro-ekologicznych projektantów oraz stworzenie nie tylko pięknych, ale co najistotniejsze ekologicznych rzeczy. Informacje w mediach społecznościowych organizatorów, pokazanie kolekcji na gali dyplomowej MSKPU jest okazją do promocji, którą w Polsce daje tylko RFA.

 

 

 

 

Jak Pan wykorzystał udział w konkursie w swojej karierze? Czy poleca Pan startowanie w tego typu imprezach?

Udział w RFA dał mi możliwość pokazania się w branży oraz zdobycia nowych, bardzo ważnych kontaktów. Dzięki konkursowi nawiązałem współpracę z TFH Concept Store w Warszawie gdzie sprzedaję ubrania pod własną marką oraz liczne współprace ze stylistami w całej Polsce. Konkurs umożliwił mi zaprezentowanie kolekcji finałowej w witrynie Reserved na Oxford Street w Londynie za co bardzo dziękuję LPP, bo było to dla mnie ogromne wyróżnienie.

Zdecydowanie polecam udział w RFA, ponieważ jest to konkurs dający możliwość do promocji swoich projektów stworzonych z ekologicznych tkanin i dodatków oraz tym samym otwierający drzwi do dalszych działań projektowych a także sukcesów.