Ubrania custom made – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Ubrania custom made – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

W dzisiejszych sklepach znaleźć można ogromny wybór gotowych ubrań. Z jednej strony jest ich bardzo dużo, z drugiej jednak takie ubrania często są bardzo do siebie podobne. Projektuje się je i produkuje na potrzeby przeciętnego odbiorcy. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka zupełnie nowych, lepszych rozwiązań. Jednym z nich są ubrania custom made, czyli szyte na zamówienie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym są ubrania custom made?

Custom made to nic innego jak ubrania szyte na zamówienie. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm (również tych, które zajmują się głównie masową produkcją odzieży) decyduje się na wprowadzenie takiej opcji. Custom made może mieć przy tym bardzo różne oblicza. Do łask wracają niewielkie firmy i zakłady krawieckie, w których ubrania od dawna przygotowywane były w ten właśnie sposób. Przez jakiś czas, co prawda, nie było ich zbyt wiele na rynku, ale dzisiaj moda na niepowtarzalne ubrania powraca. Z drugiej strony warto wiedzieć, że niektóre duże firmy odzieżowe idą z duchem czasu i produkują ubrania dopiero wtedy, kiedy klient złoży na nie zamówienie. Klient może zdecydować się na określony, gotowy model, albo w jakiś sposób go spersonalizować. Wiele firm umożliwia wzbogacenie projektu o różnorodne dodatki, czy lepsze dopasowanie do sylwetki klienta. O ostatecznym wyglądzie danego ubrania zawsze decyduje zamawiający, dlatego jest ono zawsze całkowicie niepowtarzalne.

Najważniejsze zalety ubrań custom made

W tym miejscu warto przyjrzeć się najważniejszym zaletom ubrań custom made. Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekologiczne. Ubrania przygotowywane są zawsze na zamówienie klienta, a więc są idealnie dopasowane do jego potrzeb – zwłaszcza wtedy, kiedy zamawiającemu pozostawi się duży wpływ na ostateczny wygląd projektu. Rolą projektanta jest w tym przypadku nie wymyślenie danej rzeczy od podstaw, ale stworzenie czegoś, co będzie jednocześnie odpowiadać wyobrażeniom klienta i spełniać konkretne wymagania pod względem jakości i wygody. Takie idealne dopasowanie do potrzeb sprawia, że ubrania służą dłużej i nie wymienia się ich zbyt często. Dzięki temu ilość niepotrzebnych odpadów się zmniejsza, a warto pamiętać o tym, że przemysł odzieżowy odpowiada za ich wytwarzanie w bardzo dużym stopniu. Dzięki temu (nawet biorąc pod uwagę nieco wyższą cenę ubrań przygotowywanych na zamówienie) można pozwolić sobie na zakup ubrań znaczenie wyższej jakości. W ten sposób czas użytkowania wydłuża się jeszcze bardziej. Ubrania szyte na zamówienie robią zdecydowanie lepsze wrażenie, a ich niepowtarzalność pozwala na uzyskanie własnego, całkowicie indywidualnego stylu. Dzięki temu każdy może też rozwijać swoją kreatywność i ubierać się dokładanie tak, jak chce, niezależnie od tego, co dostępne jest w sklepach. Ten sposób myślenia sprawia, że ludzie bardziej koncentrują się na swoich faktycznych potrzebach, niż na ciągle zmieniających się trendach w modzie.

Custom made a moda zrównoważona

Wszytko to odpowiada założeniom mody zrównoważonej. Wysokiej jakości, idealnie dopasowanie do potrzeb konsumenta ubrania używane są dłużej. Dzięki temu zużycie surowców niezbędnych do produkcji odzieży jest znacznie mniejsze, co sprawia, że producenci mogą się skupić na szyciu ubrań z materiałów wyższej jakości. Znacznie zwiększa się przy tym rola małych firm i lokalnych projektantów i producentów odzieży, co jeszcze bardziej zwiększa różnorodność dostępnych na rynku produktów. Korzystny wpływ takiego podejścia do mody na środowisko i gospodarkę jest wielopoziomowy.

Zobacz inne nasze artykuły z cyklu „Encyklopedia mody„.