Oskary za kostiumografię – najlepsi kostiumografowie

Oskary za kostiumografię – najlepsi kostiumografowie

Na sukces filmu składa się wiele czynników. Ważny jest scenariusz i praca reżysera. Duże znaczenie ma gra aktorska i odpowiednie przygotowanie scenografii. Liczą się również kostiumy. Nic więc dziwnego, że amerykańska Akademia Filmowa przyznaje swoje słynne nagrody również najlepszym kostiumografom. Okazuje się, że niektórzy osiągnęli na tym polu bardzo dużo. Warto wspomnieć kilka najważniejszych nazwisk.

Edith Head – najbardziej doceniona kostiumografka Hollywood

Edith Head to zdecydowanie najbardziej doceniona kostiumografka, jaka kiedykolwiek pracowała w Hollywood. Jej dorobek jest ogromny i pozazdrościć mogą jej nawet największe gwiazdy świata kina. Head na swoim koncie ma 35 nominacji do Oskarów, a samą nagrodę zdobyła osiem razy. Dodatkowo była nagradzana wielokrotnie również innymi nagrodami i do tej pory nikt nie może się jej równać. W Hollywood pracowała przy ponad tysiącu filmów. Bardzo ciekawe jest to, że była ona genialnym samoukiem. Zanim trafiła do Hollywood, pracowała jako nauczycielka i lektorka języka francuskiego. Zawsze interesowała się modą i zgłosiła się do pracy jako rysownik do studia Paramount. Tam szybko zauważono jej potencjał. Już niedługo po tym wyrosła na wielką gwiazdę świata kostiumografii. Na potrzeby filmów ubierała gwiazdy światowego formatu, których nazwiska na zawsze pozostaną niezapomniane. Pracowała z Marleną Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Marilyn Monroe. Można by wymieniać jeszcze bardzo długo, jednak już same te nazwiska wystarczą, żeby pokazać, kim właściwie była Edith Head. Najbardziej znane filmy, do których projektowała kostiumy to: Dziedziczka, Rzymskie Wakacje, Samson i Delilah, Wszystko o Ewie, Sabrina i wiele, wiele innych.

Colleen Atwood – współpraca przy największych hitach ostatnich lat

Colleen Atwood jest na dobrej drodze, żeby doścignąć Edith Head, chociaż przed nią jeszcze bardzo dużo. Ta pochodząca z Waszyngtonu konstiumografka ma na koncie już 12 nominacji do najważniejszej amerykańskiej nagrody filmowej za kostiumy. Statuetkę udało jej się zdobyć cztery razy. Niesamowity styl Atwood rozpoznaje się już na pierwszy rzut oka. Pracowała przy takich filmach, jak Wyznania Gejszy, Chicago, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Tworzyła kostiumy do Alicji w Krainie Czarów. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki (oprócz oczywiście swojego nieprzeciętnego talentu) współpracy z Timem Burtonem, z którym związana jest zawodowo już od dwudziestu lat. Każdy chyba zna niezwykłe kostiumy z Edwarda Nożycorękiego, Mrocznych Cieniu, czy Big Fish. Stworzyła je właśnie Atwood.

Sandy Powell – specjalistka od historycznych strojów

Sandy Powell to nie tylko kostiumografka. To prawdziwa gwiazda Hollywood, której niepowtarzalny styl na długo pozostaje w pamięci. Słynie z kontrowersyjnych strojów i nieszablonowego sposobu bycia. Jej zawodowe zainteresowania to jednak stroje mocno nawiązujące do historii i tradycji. Pracowała głównie przy produkcjach historycznych, w których jednak potrafiła połączyć historyczny realizm ze swoim własnym, mocno eklektycznym podejściem. Jeden z jej najgłośniejszych filmów to Orlando z niezapomnianą rolą Tildy Swinton. Warto tu wspomnieć również takie tytuły jak Caravaggio, Zakochany Szekspir, Awiator i Młoda Wiktoria. Wszystkie z nich odniosły sukces między innymi dzięki kostiumom zaprojektowanym przez Powell. Na stałe współpracuje z Martinem Scorsese. Do Oskara nominowano ją piętnaście razy, a nagrodę odebrała za pracę przy trzech filmach.

Jenny Beavan – najbardziej znana brytyjska kostiumografka

Ta znana brytyjska kostiumografka pracuje nie tylko przy produkcji filmów. Główna część jej działalności to projektowanie kostiumów teatralnych. Do Hollywood wniosła powiew świeżości i zupełnie nowe, charakterystyczne dla niej podejście do kostiumografii. Jak do tej pory udało jej się zdobyć dwa Oskary – za film Mad Max: Na drodze gniewu i dużo wcześniej za Pokój z Widokiem. Do nagrody nominowana była dziesięć razy.

Irene Sharaff – kostiumy z kinowych hitów ubiegłego wieku

Sharaff to legenda ery hollywoodzkiego musicalu. Ubierała największe gwiazdy epoki, a jej kreacje na stałe weszły do kanonu kostiumografii. Tutuły takie jak Amerykanin w Paryżu, czy West Side Story zna chyba każdy. Kostiumy do tych filmów wykonała właśnie Irene Sharaff. Statuetkę zdobyła pięć razy.

Adrian Greenber – klasyczne kreacje wielkich gwiazd złotej ery Hollywood

Adrian Greenber był prawdziwą gwiazdą kostiumografii lat trzydziestych. W tym czasie powstały najważniejsze filmy, do których projektował kostiumy. Można nawet powiedzieć, że kostiumografia nie tylko tamtego okresu, ale również późniejszych lat wiele mu zawdzięcza. Był jednym z twórców hollywoodzkiego stylu glamour, charakterystycznego dla największych gwiazd filmowych lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych. Do dzisiaj jest dla wielu niedoścignionym wzorem elegancji. Pracował przy produkcji ponad 250 filmów. To jedyny kostiumograf na tej liście, który nigdy nie zdobył Oskara. Jego wpływ na kostiumografię późniejszych lat był jednak tak duży, że nie mogło go tu zabraknąć.

Zobacz inne nasze artykuły z cyklu „Porady„.