„Dynamiczny rozwój technologii VR a przemysł mody: szansa na postęp czy przejściowe urozmaicenie?” – Joanna Porayska

„Dynamiczny rozwój technologii VR a przemysł mody: szansa na postęp czy przejściowe urozmaicenie?” – Joanna Porayska

Obecnie, technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) rozwija się z niebywałą prędkością, wpływając na różnorodne aspekty kultury, w tym również na dziedzinę projektowania mody. Zastanawiam się, czy technologia VR stanowi znaczącą szansę na rozwój branży mody, czy też jest jedynie chwilowym dodatkiem, przelotnym wrażeniem zdolnym skupić uwagę mediów społecznościowych, aby następnie zniknąć.

Jednym z najczęściej występujących zastosowań technologii VR w modzie jest wirtualne przymierzanie ubrań. Warto podkreślić korzyści, takie jak dostępność i inkluzywność. Możliwość przymierzania ubrań z dowolnego miejsca na świecie staje się szczególnie ważna dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą napotykać trudności w korzystaniu z tradycyjnych przymierzalni, a także dla osób o różnych kształtach ciała.

 

Aspektem wartym uwagi jest także aspekt proekologiczny. Wirtualne przymierzanie może ograniczyć konieczność tworzenia fizycznych prototypów we wczesnych fazach produkcji, co przekłada się na redukcję ilości produktów przeznaczonych do przymierzania w sklepach. Zmniejsza to również zapotrzebowanie na transport towaru do klienta i potencjalne zwroty. Należy jednak pamiętać, że sama technologia VR generuje pewne zanieczyszczenia środowiska, jednak w skali społecznej przynosi ona korzyści ekologiczne.

 

Możliwość przymierzania ubrań z dowolnego miejsca na świecie staje się szczególnie ważna dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą napotykać trudności w korzystaniu z tradycyjnych przymierzalni, a także dla osób o różnych kształtach ciała.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest inkluzyjność przymierzania dla różnych typów sylwetek, co obejmuje osoby szczupłe, o większej wadze czy odstające od standardów. Dodatkowo, technologia ta umożliwia tworzenie kompletnych stylizacji do przymierzenia, co wpływa na bardziej przemyślane decyzje zakupowe konsumentów.

 

Innowacyjnym rozwiązaniem w kontekście wykorzystania technologii VR jest organizacja pokazów mody online. Dzięki nim nawet studenci projektowania ubioru mogą prezentować swoje projekty na skalę równą największym domom mody. Oszczędności finansowe związane z organizacją tradycyjnych pokazów, takie jak koszty projektów, wynajmu sal czy transportu materiałów, idą w parze z korzyściami dla środowiska, gdyż nie generuje się rzeczywistych projektów z materiałów. Tego rodzaju pokazy mogą również generować nowe miejsca pracy.

 

Warto zauważyć, że obecny etap rozwoju technologii VR może jedynie zarysować jej prawdziwe możliwości, a to, w jakim stopniu zintegruje się z przemysłem mody, pozostaje jeszcze niejasne.

 

Warto zauważyć, że obecny etap rozwoju technologii VR może jedynie zarysować jej prawdziwe możliwości, a to, w jakim stopniu zintegruje się z przemysłem mody, pozostaje jeszcze niejasne. Niemniej jednak, zdaje się ona obiecywać jako efektywne uzupełnienie obszarów dotąd pomijanych, stanowiąc potencjalne wsparcie dla osób o ograniczonych środkach finansowych, aspirujących studentów, czy jednostek o różnorodnych potrzebach, w tym także osób z niepełnosprawnościami.

 

Joanna Porayska