Czym jest ekomoda i co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest ekomoda i co warto wiedzieć na jej temat?

Ekologia jest dziś na topie. Mówi się o niej bardzo dużo. Nie ma w tym nic dziwnego. W dzisiejszych czasach dla coraz większej części społeczeństwa stan środowiska naturalnego nie jest kwestią obojętną. Takie myślenie dotarło również do świata mody. Moda ekologiczna oferuje ubrania, których noszenie pozwala dołożyć małą cegiełkę do walki o lepsze jutro dla planety.

Czym jest moda ekologiczna?

Ekomoda to pojęcie niejednoznaczne. Oznacza tak naprawdę kilka różnych nurtów w obrębie współczesnego rynku modowego i odzieżowego, które stawiają sobie za cel dostarczenie na rynek produktów o jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Dróg do tego jest kilka. Wielu projektantów stawia przede wszystkim na włókna naturalne, które wyprodukowane są z roślin włóknodajnych. Coraz częściej odchodzi się w modzie od produktów pochodzenia zwierzęcego – nie tylko od skór i futer, ale również od wełny i podobnych materiałów. Uprawa roślin włóknistych też może być mniej albo bardziej ekologiczna. Coraz większe znaczenie mają materiały organiczne, wyprodukowane bez użycia chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Dużym problemem jest tu niestety wysoka cena ubrań wyprodukowanych z takich materiałów, która sprawia, że nie są one dostępne dla wszystkich. Moda ekologiczna musi więc dążyć do jak największej dostępności produktów, niezależnie od stanu majątkowego konsumentów. Z drugiej strony warto pamiętać, że wybór odpowiednich materiałów to jeszcze nie wszystko. W modzie ekologicznej duży nacisk kładzie się na kształtowanie odpowiednich postaw w podejściu do ubrań. Coraz częściej wskazuje się na to, że zasadniczym problemem jest podejście konsumpcyjne, które każe kupować nową odzież niezależnie od tego, czy stara jest już zużyta, czy też nie. Ekomoda proponuje alternatywne rozwiązania. Promuje się kupowanie ubrań wyższej jakości, które mają szansę przetrwać i wyglądać dobrze o wiele dłużej, niż w przypadku odzieży masowo produkowanej. Dobrym pomysłem może być również kupowanie ubrań używanych albo przerabianie zużytych rzeczy na coś innego. Ważnym nurtem w ekomodzie jest modowy minimalizm. Oznacza on ograniczenie ilości posiadanych rzeczy do tego, co faktycznie niezbędne i czego używa się na co dzień. W minimalizmie dużą uwagę zwraca się na jakość ubrań. Wskazuje się na prosty fakt, że zdecydowanie bardziej opłaca się kupować rzadziej, ale wybierać ubrania wyższej jakości.

Czy materiały naturalne są zawsze ekologiczne?

Często można usłyszeć opinię, że ubrania naturalne są z natury bardziej ekologiczne od syntetycznych. Czy tak jednak faktycznie jest? Okazuje się, że rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana. Wpływ, jaki na środowisko wywiera konkretny produkt, zależy od kilku czynników. W przypadku ubrań jest to na przykład sposób produkcji włókien. W dzisiejszych czasach rośliny włókniste uprawia się w ogromnych monokulturach, w których używa się ogromnych ilości nawozów i środków ochrony rośliny, które są jednym z głównych czynników zanieczyszczających środowisko naturalne. Z kolei współczesne metody produkcji włókien syntetycznych są obecnie coraz lepsze, a ich wpływ na środowisko jest coraz mniejszy.

Syntetyczne włókna z recyklingu

Dużą nadzieją na przyszłość są syntetyczne włókna z recyklingu. Obecnie opracowano już technologie pozwalające na przetwarzanie plastikowych odpadów na wysokiej jakości włókna, z których następnie produkowane są bardzo różne materiały. W ciągu ostatnich lat technologie te stały się na tyle wydajne, że na świecie powstały ogromne biznesy działające w tym obszarze.

Nie tylko materiał ma znaczenie

Oczywiście nie tylko sam materiał ma znaczenie. Wiele firm zwraca też uwagę na kwestie społeczne. Istotna jest na przykład produkcja włókien i tkanin z zatrudnianiem pracowników za godziwą stawkę i w odpowiednich warunkach. Współcześnie konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na tę kwestię, a producenci, którzy chcą zachować dobre opinie, muszą się z tym liczyć. Często zwraca się również uwagę na lokalność produkcji.