Zrównoważona moda - MSKPU

Moda zrównoważona – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Moda zrównoważona – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Współczesna moda oferuje bardzo dużo w kwestii ekologicznego podejścia do życia. Jednym z ważniejszych obecnie nurtów jest moda zrównoważona. Składa się na nią kilka elementów, które sprawiają, że takie właśnie podejście do mody zyskuje sobie w ostatnim czasie ogromną popularność. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Czym jest moda zrównoważona?

Zrównoważona moda to pojęcie, które weszło do szerszego użycia jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W tym właśnie czasie społeczeństwa zaczęły znacznie większą uwagę przykładać do kwestii związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego. Pojawiło się wiele nurtów, które w dość radykalny sposób odcinają się od masowej produkcji odzieży i proponują rozwiązania o wiele lepsze dla środowiska, choć niekoniecznie zawsze idealne dla człowieka. Moda zrównoważona jest próbą pogodzenia ze sobą różnych potrzeb. Jej twórcy starali się udowodnić, że da się tworzyć ubrania modne i wysokiej jakości, z jednoczesnym poszanowaniem dla świata przyrody. Z drugiej strony ubrania takie powinny być dostępne dla wszystkich, a więc muszą być odpowiednio tanie. Moda ekologiczna to nie tylko projektowanie nowych ubrań. To również poszukiwanie nowych, bardziej efektywnych sposobów wykorzystania zasobów, którymi dysponujemy. Projektanci wyznający zrównoważone podejście do mody często posługują się tkaninami wykonanymi z włókien naturalnych, które pozyskuje się w jak najmniej szkodliwy dla środowiska naturalnego sposób. Część z nich stawia z kolei na recykling. Obecnie coraz częściej spotkać można ubrania wykonane z materiałów syntetycznych, które powstały przetworzonych butelek i innych, plastikowych odpadów. W modzie ekologicznej kładzie się też duży nacisk na edukację i pokazywanie, że ślepy konsumpcjonizm nigdy nie jest idealnym rozwiązaniem – ani dla nas, ani dla przyrody.

Czy moda zrównoważona jest zawsze ekologiczna?

Często słyszy się pytanie o to, czy moda zrównoważona zawsze jest ekologiczna. Niełatwo jest na nie odpowiedzieć. Z jednej strony tak właśnie jest. Troska o stan środowiska naturalnego jest z całą pewnością jednym z czynników, którymi projektanci kierują się w pierwszej kolejności. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że odzież pozyskiwana z całkowicie organicznych włókien bywa bardzo droga. Dzieje się tak dlatego, że metody ekologicznej uprawy roślin włóknistych w dalszym ciągu są rozwijane i daleko im do efektywności metod konwencjonalnych. Wysoka cena oznacza znacznie mniejszą dostępność, a co za tym idzie, wiele osób wybiera po prostu ubrania masowo produkowane, na które ich stać. W ten sposób zużycie surowców naturalnych wcale nie spada. Dlatego też jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją dziś przed modą zrównoważoną, jest szukanie takich rozwiązań, które są jednocześnie mało szkodliwe dla środowiska i dostępne dla wielu konsumentów, niezależnie od ich stanu majątkowego. Często rozwiązaniem okazuje się produkowanie ubrań wysokiej jakości, które mają szansę przetrwać o wiele dłużej, niż większość dostępnych w sklepach produktów.