Sylwia Rochala

Sylwia Rochala

Sylwia Rochala

Urodzona w 1988 r. w Pruszkowie. Ukończyła MSKPU w Warszawie, kontynuując naukę na Katedrze Ubioru ASP w łodzi. Obecnie studiuje
w Instytucie Historii Sztuki UKSW w Warszawie. Od pięciu lat tworzy kolekcje, w których stara się łączyć aspekt użytkowy z tkaniną unikatową. Debiutowała wygraną w konkursie Re-Act Fashion Show 2009. Ze względu na wtórne użycie materiałów, jej prace wyróżniono w publikacji „Refashioned” (Laurence King) opisującej najważniejsze dokonania ekomody. Wzięła udział w pierwszych zbiorowych wystawach współczesnej polskiej mody — „Szafa Polska” (03-04.2013, Galeria Dizajn — BWA Wrocław) oraz „Gotyk Polski” (04-06.2014, Galeria Dizajn – BWA Wrocław). Dzięki regularnym prezentacjom na łódzkich i berlińskich tygodniach mody została doceniona przez redakcje magazynów „Vogue Italia”, „Harper’s Bazaar”, „Elle” czy „Viva! Moda”.
W kolekcjach wychodzi od konceptualnych inspiracji, których zakres sięga od szamańskich strojów obrzędowych po biomorfizm. W swoim dorobku ma też autorską interpretację japońskiej techniki boro i kolekcję dedykowaną twórczości Philipa K. Dicka. Prowadzi własną pracownię i showroom w centrum Warszawy. Na temat jej — obok Maldorora, Pauliny Plizgi i oluhi — twórczości powstaje właśnie publikacja „Gotyk Polski” (premiera 03.2015).