Rysunek żurnalowy – czym jest?

Rysunek żurnalowy – czym jest?

Osoby, które marzą o zawodzie projektanta, muszą pozyskać wiedzę z wielu różnych dziedzin. Jest to niezbędne do tego, aby zaistnieć w świecie mody, a także rozwinąć karierę. Absolutną podstawą jest oczywiście rysunek żurnalowy. To szybki szkic, na podstawie którego wykonuje się szczegółowe projekty. Trzeba zaznaczyć, że nie musi on zawierać detali – nie należy mylić rysunku żurnalowego z technicznym. Najważniejsze jest to, aby przedstawić zarys oraz charakter stroju. Sporym plusem jest fakt, że można go zrobić „na szybko”. Nigdy nie wiadomo, gdzie zrodzi się nowa wizja, którą trzeba uwiecznić. Za pomocą rysunku żurnalowego można także komunikować się z klientami, co jest szczególnie ważne podczas tworzenia ubrań i dodatków na zamówienie. Im lepiej zostanie on wykonany, tym większe szanse na to, że zyska on uznanie odbiorcy

Rysunek żurnalowy – sposób przedstawienia wizji

Nie istnieją rygorystyczne zasady, które mówią o tym, jak powinien wyglądać rysunek żurnalowy. Swoboda nie oznacza jednak pełnej dowolności. Należy nie tylko wyrazić swoją wizję, ale również oddać atuty danego projektu. Trzeba zaznaczyć, że rysunek żurnalowy musi być zrozumiały również dla innych osób, czyli np. klientów. Podstawą jest, aby nauczyć się budować postać w zgodzie z posiadaną wizją. Oczywiście style można samodzielnie modyfikować, aż do uzyskania pożądanego efektu. Czasami stworzone postacie są nieco przerysowane, jednak nie tracą na realistyczności.

Rysunek żurnalowy może stanowić wytyczne dla tych, którzy będą pracować nad realizacja projektu. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jaki jest zamysł artysty. Podgląd kreacji ułatwia m.in. jej prawidłowe skrojenie. Jak już wspomniano, rysunek żurnalowy nie jest rysunkiem technicznym, a więc może on posiadać dowolne elementy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedstawić balową sukienkę na tle pięknego Paryża. Wszystko zależy od kreatywności, a także posiadanych umiejętności. Warto jest zainspirować się ilustracjami popularnych wizjonerów.

Od czego zacząć?

Nie masz doświadczenia w rysunku żurnalowym? Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z przykładowymi pracami. Warto jednak mieć świadomość, że znaczna część z nich to poziom zaawansowany, który trudno osiągnąć. Początkowo należy skupić się na przedstawieniu zarysu postaci. Należy zaznaczyć, że w przypadku wizji nie ma większego znaczenia twarz modelki, kolor włosów i oczu. Skupianie się na detalach nie jest kwestią obowiązkową, jednak nie jest to również zabronione. Wszystko zależy od pomysłu, w jaki sposób chcemy przedstawić dzieło. Pewne jest to, że lepiej skupić się na samym ubraniu, niż na jego otoczeniu. To ono odgrywa tutaj główną rolę.

Czy konieczne jest przedstawienie ludzkiego ciała w rzeczywisty sposób? Nie zawsze – należy znać podstawy anatomii, jednak sylwetka może być nieco odrealniona. Wszystko po to, aby możliwie najlepiej przedstawić daną kreację. Wiadomym jest, że rzadko zdarzają się kobiety z ultra-wąską talią, pełnym biustem i dużymi biodrami. Rysunek żurnalowy nie jest jednak projektem technicznym, więc pewne zasady mogą zostać „naciągnięte”.

Znani projektanci często wydłużają proporcje modelek, tak aby prezentowały się one jeszcze lepiej. Jedną ze sztuczek jest zabieg podniesienia talii – dzięki temu nogi sprawiają wrażenie dłuższych. Kolejne centymetry mogą zostać dodane przez buty na obcasie oraz wysoko upięte włosy. Podczas pokazu widownia znajduje się niżej niż catwalk. Nie od dziś wiadomo, że perspektywa ma duże znaczenie. Warto wspomnieć także o zasadzie kontrapostu – modelka opiera cały ciężar ciała na jednej nodze, a drugą lekko opiera o ziemię. Barki pochylone są w przeciwną stronę niż biodra. Takie ułożenie jest powszechnie wykorzystywane w rysunkach żurnalowych.

Jakie proporcje postaci?

Łatwo zauważyć, że postacie na rysunku żurnalowym posiadają wydłużony tułów, ręce oraz nogi. Dobrze jest zwrócić uwagę na pozostałe szczegóły, takie jak wystające obojczyki. Pierwsze projekty powinny być raczej proste, tak aby wyrobić „kreskę”. Wraz z upływem czasu można pomyśleć o wdrożeniu kolejnych pomysłów. Osoby doświadczone polecają trzymanie się jednej pozycji rysowanej modelki. Z każdym kolejnym projektem będzie lepiej! Szablon będzie stanowił bazę do nadawania kształtów oraz indywidualnych cech postaci.

Wybitni projektanci tworzą rysunki żurnalowe w sposób indywidualny. Nadają im unikatowego charakteru – czasami wystarczy spojrzeć na ilustrację, aby bezbłędnie odgadnąć autora.

Kurs rysunku żurnalowego

Ci, którzy cenią sobie perfekcję, powinni pomyśleć o zapisaniu się na kurs rysunku żurnalowego. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby zdobyć nowe umiejętności. Dobrą opcją jest również zapisanie się do renomowanej szkoły projektowania ubioru. Zdobyty dyplom może znacząco ułatwić zaistnienie w branży modowej. W dzisiejszych czasach brak kierunkowego wykształcenia może stanowić przeszkodę. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób próbuje sprawdzić się w omawianym zawodzie, więc znacznie trudniej jest objąć przewagę nad konkurencją.