Responsible Fashion Awards 2024 – V edycja

– Witaj w świecie zrównoważonej mody –

WPŁYWAJ POZYTYWNIE

Przed Tobą wyzwanie zaprojektowania współczesnej kolekcji dla nowoczesnej, podążającej za modą osoby dorosłej, która troszczy się o środowisko i aktywnie poszukuje komfortu i stylu. Twoja kolekcja może pozytywnie wpłynąć na środowisko m.in. ratując odpady tekstylne, wykorzystując techniki projektowania w obiegu zamkniętym, a jednocześnie będzie nowym, oryginalnym podejściem do rozwiązywania problemów, z jakimi mierzymy się jako branża mody.

Oznacza to, że począwszy od wyboru materiałów, poprzez projektowanie wzorów, tworzenie szablonów, uwzględnianie odbiorcy Twojej kolekcji, a także możliwość ponownego wykorzystania produktu lub przetworzenie go po użyciu, musisz dobrze rozumieć wpływ swoich produktów na środowisko i szukać rozwiązań w tym kontekście już podczas rozpoczęcia prac nad kolekcją. Pamiętaj, że powinieneś być w stanie jasno wyjaśnić swoje decyzje na każdym etapie tworzenia zrównoważonej kolekcji. Skup się na rozpoznaniu strategii w obszarze zrównoważonego projektowania, które obejmują projektowanie z uwzględnieniem niskiej ilości odpadów, biorą pod uwagę wpływ materiału i procesów projektowych na środowisko, skupiają się na trwałości oraz możliwości ponownego użycia/przetworzenia finalnego produktu i/lub jego komponentów.

PRODUKT

Przemyśl cel jego tworzenia. Zrównoważony produkt powinien być autentyczny, oryginalny, ale także potrzebny i użyteczny. Projektując myśl w kontekście całego cyklu życia produktu (skąd pochodzi surowiec, jak jest wytwarzany, jak będzie użytkowany i jak będzie jego „koniec”)

MATERIAŁ I TRWAŁOŚĆ

Zwróć uwagę na jakość materiałów. Zastanów się jak dobór materiału może wpłynąć na zwiększenie żywotności/trwałości produktu. Używaj materiałów, które mogą zostać powtórnie przetworzone – ogranicz użycie miksów, przemyśl użycie jednego materiału w ramach kolekcji, by umożliwić jej późniejszy recycling. Jeżeli zależy Ci na łączeniu materiałów, pomyśl nad możliwością ich późniejszego demontażu. Przemyśl dobór jakości oraz dobór technik barwienia – także pod względem wpływu ich wytwarzania na środowisko. Poinformuj odbiorcę, jak powinien dbać o produkt by przedłużyć jego żywotność i jakie ma możliwości, gdy zdecyduje, że nie chce już więcej z niego korzystać. Zastanów się jak sprawić by produkt stawał się atrakcyjniejszy i zwiększał swoją wartość w miarę używania.

PROJEKT TECHNICZNY

Zgodnie z zasadą use less, uwzględnij zużycie materiału w swoich projektach. Pomyśl o tym już na etapie przygotowania szablonów w duchu zero waste, co pozwoli ograniczyć – lub całkowicie wyeliminować – odpad przy tworzeniu projektów.

WIELOFUNKCYJNOŚĆ

Zastanów się jak sprawić, by Twój projekt był wielofunkcyjny, a odbiorca mógł korzystać z niego na wiele różnych sposobów. Stwórz projekt, który można łatwo dostosować do odbiorcy dzięki mnogości fitów i stylizacji lub dzięki dostępnym funkcjonalnościom. Przemyśl stworzenie odbiorcy możliwość personalizacji/customizacji produktu.

WPŁYW NA ŚRODOWISKO

Wykorzystaj dostępne innowacje technologiczne i procesowe (np. projektowanie 3D) do zaprojektowania rozwiązań o większej trwałości i mniejszym negatywnym wpływie na środowisko. Przemyśl użytkowanie produktu – co możesz zrobić by produkt prać i suszyć rzadziej i z mniejszym negatywnym wpływem na środowisko. Pomyśl o kolejnych etapach życia produktu – przemyśl uwzględnienie w projekcie możliwości jego demontażu tak by komponenty nadawały się do ponownego wykorzystania.

ESTETYKA

Nie zapominaj o aspekcie estetycznym. Przemyśl połączenie funkcji i dbałości o środowisko z aspektem estetycznym, tak by finalny produkt adresował każdą z tych potrzeb.

ODBIORCA

Przemyśl, jak chciałbyś komunikować swoją kolekcję. Zastanów się jak stworzyć więź między Tobą a odbiorcą, która sprawi, że nie tylko sięgnie on po Twoje produkty, ale także będzie chciał je nosić przez długi czas. Zastanów się jak zapewnisz transparentność procesu powstawania Twojego produktu oraz poinformujesz odbiorców co mogą zrobić z ubraniem, gdy nie będą chcieli dłużej go nosić?

– O konkursie –

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

KROK 1: Uczestnik rysuje eko-kolekcję z tkanin z katalogu. Kolekcja powinna składać się z sześciu sylwetek. Może być wykonana odręcznie lub digitalowo. Do każdej sylwetki należy stworzyć szczegółowy opis, np. jaka tkanina została użyta na poszczególnych częściach każdej sylwetki; a także uwzględnić inne, dodatkowe zabiegi jak np. farbowanie, plecenie itd.

KROK 2: Jury głosuje. Lista dziesięciu najwyżej ocenionych uczestników zostaje opublikowana na Facebooku i Instagramie MSKPU.

KROK 3: Finaliści zamawiają, a następnie otrzymują tkaniny od Partnera Responsible Fashion Awards – firmy LPP – do odszycia jednej wybranej przez siebie sylwetki.

KROK 4: Uczestnicy wygłaszają prezentacje o zaprojektowanej przez siebie sylwetce przed jury konkursu na Gali Finałowej. Tam także wybierana jest najlepsza sylwetka.

KROK 5: Zwycięzca konkursu otrzymuje dodatkowe tkaniny do odszycia pełnej kolekcji. Kolekcja prezentowana jest na Pokazie Dyplomowym MSKPU 2024.

____________________

KALENDARZ UDZIAŁU

01 marca 2024 – start konkursu

15 marca 2024 – publikacja katalogu z tkaninami na stronie konkursu

10 kwietnia 2024 – ostateczny termin przyjmowania prac

20 kwietnia 2024 – ogłoszenie dziesięciu wybranych finalistów

koniec czerwca 2024 – finał w Warszawie oraz ogłoszenie zwycięzcy

11 września 2024  – pokaz zwycięskiej kolekcji podczas Pokazu Dyplomowego MSKPU 2024

JAK PRZYGOTOWAĆ PRACE KONKURSOWE?

KROK 1: Ustal temat kolekcji. Temat kolekcji jest dowolny. Kolekcja powinna składać się z sześciu pełnych sylwetek – zarówno damskich, męskich, jak i mieszanych; powinna także odnosić się do punktów wymienionych w części powyżej („Witaj w świecie zrównoważonej mody”). Tkaniny zapewnione przez LPP to w kolorze czarnym i białym poliester z recyklingu (satyna), poliester z recykling (szyfon), poliester z recyklingu (grubszy), tencel, ecovero oraz bawełna organiczna. Katalog tkanin dostępny jest tutaj.

KROK 2: Narysuj kolekcję odręcznie lub digitalowo. Zadbaj o czytelność rysunków.

KROK 3: Do każdej sylwetki stwórz szczegółowy opis – ustal jakie tkaniny zostały użyte na Twoich projektach. Jeśli Twoje projekty mają inne, dodatkowe zabiegi jak np. farbowanie, plecenie, nadruki czy hafty, uwzględnij je przy opisach. Pamiętaj, że powinny one być ekologiczne.

KROK 4: Rysunki zeskanuj i zapisz każdy w formacie A4, JPG, 300dpi.

KROK 5: Wydrukuj i uzupełnij regulamin w zaznaczonych polach.

KROK 6: Wgraj wszystkie prace oraz wypełnij wszystkie pola w Formularzu Zgłoszeniowym.

KROK 7: Uwzględnij w opisie także informacje odnoszące się do punktów wymienionych w części powyżej („Witaj w świecie zrównoważonej mody”)

– Do wygrania –

Czy do konkursu można przygotować sylwetkę dziecięcą?

Zgodnie z regulaminem dostępnym na naszej stronie internetowej, sylwetki przygotowywane na konkurs powinny przedstawiać osoby dorosłe – kobiety i/lub mężczyzn.

Czy sześć wymaganych sylwetek powinno być wyłącznie męskich lub wyłącznie damskich?

Przygotowane sylwetki mogą być mieszane, zarówno męskie jak i damskie.

Czy dozwolone jest przerabianie bądź wykorzystywanie ubrań ze sklepów z odzieżą używaną?

Wszystkie materiały i dodatki powinny pochodzić z katalogu konkursowego.

Czy dozwolone jest w konkursie użycie fiszbin jako elementu wszytego w materiał?

Użycie fiszbin jest dozwolone.

Czy farbowanie tkanin z katalogu jest dozwolone?

Można farbować tkaniny pod warunkiem ich ekologicznego procesu. Dozwolone są także ekologiczne nadruki i hafty.

Czy pracownik LPP może wziąć udział w konkursie?

Zgodnie z regulaminem pracownik LPP nie może wziąć udziału w konkursie.

Czy katalog tkanin RFA można obejrzeć na żywo?

Katalog z tkaninami jest dostępny online.

Zostałem/am wybrany/a jako finalista/ka konkursu. Czy wybór jednej z sześciu sylwetek do odszycia zależy ode mnie?

Tak, wybór sylwetki należy do finalisty/tki.

Czy odszytą sylwetkę trzeba w jakiś sposób dostarczyć przed finałem?

Tak, sylwetkę należy przywieźć ze sobą.