Świetne efekty kursu 3D DESIGN IN FASHION – wywiad #MSKPUkariera z kursantką Anną Malcher

Dziś w ramach serii #MSKPUkariera rozmawiamy z Anną Malcher, kursantką 3D DESIGN IN FASHION, która za sobą ma już pierwszy semestr nauki z MSKPU. Dopytujemy o szczegóły nauki oraz plany na przyszłość.  

 

Aniu, dlaczego zapisałaś się na 3D DESIGN IN FASHION? Czy uważasz, że pomoże on w realizacji Twoich celów zawodowych?

Branża modowa nieustannie się rozwija, a temat cyfrowego projektowania mody zainteresował mnie wraz ze wzrostem jego popularności oraz ilości sposobów wykorzystywania go, dlatego by móc podejść do tematu z potrzebnymi umiejętnościami i wiedzą zapisałam się na kurs 3D Fashion Design. Zawsze przy doborze uczelni czy kursów wykonuję research, ponieważ zależy mi na jakości przekazywanej wiedzy. W tym wypadku kurs wystartował po raz pierwszy, dlatego po przeanalizowaniu szkoły, przedmiotów, wyboru nauczycieli, ich osiągnięć oraz ocenienia obszarów projektowania 3D, w których pomogliby mi doskonalić moje umiejętności, wiedziałam że będzie to wybór dla mnie. Uważam, że kurs zdecydowanie pomoże mi w realizacji moich celów zawodowych, a także wpłynie na wybór konkretnej drogi w tym obszarze.

 

 

Czy znałaś wcześniej zasady projektowania wirtualnego?

Tak, były to jednak podstawy, których uczyłam się sama z różnych źródeł. Podczas ostatniego roku studiów projektowania mody na Middlesex University w Londynie, tworząc kolekcję dyplomową podjęłam się połączenia tradycyjnych metod z wirtualnym projektowaniem mody. W tym czasie na mojej uczelni wirtualne projektowanie nie było znanym terminem, pomimo tego prowadzący zajęcia zgodzili się bym podjęła się tego wyzwania jako pierwsza z osób studiujących na tym kierunku. Wiązało się to z brakiem pomocy w tych obszarach, natomiast wpłynęło to na moje zainteresowanie się programami takimi jak CLO3D oraz Blender.

 

 

Czy uważasz, że projektowanie 3D i NFT jest przyszłością w modzie?

Tak. Aktualnie projektowanie ubrań 3D zyskuje swoją popularność w e-commerce, a prestiżowe marki zatrudniają projektantów i artystów 3D do kampanii reklamowych. Myślę, że wyjdzie ono również poza momenty marketingowe na rzecz wpływowych doświadczeń, które połączą zarówno świat wirtualny, jak i fizyczny. Dodatkowo uważam, że projektowanie 3D w modzie razem z tradycyjnymi metodami jakie znamy tworzą silny duet. Po pierwsze zmniejszają ilość wykorzystywania materiałów do chociażby produkcji prototypów potrzebnych do uszycia ostatecznego stroju. Poza aspektami środowiskowymi umożliwia projektantom i projektantkom bycie jeszcze bardziej kreatywnymi, na przykład tworząc ubrania, których końcowe efekty nie są możliwe do osiągnięcia w prawdziwym życiu. NFT w branży modowej występują w różnych formach i kształtach oraz mogą istnieć w przestrzeni cyfrowej czy w wirtualnych doświadczeniach, co sprawia że każdy może wejść w interakcje z cyfrową kopią fizycznej kreacji, a także przymierzać i nosić ją w wirtualnym świecie. To wszystko sprawia, że projektowanie 3D i NFT są przyszłością w modzie.

 

 

Czy korekty od naszych międzynarodowych wykładowców Lipiki oraz Iliasa są pomocne w osiągnięciu tak spektakularnych wyników, jak Twoje? I to zaledwie w 5 miesięcy po rozpoczęciu zajęć!

Jak najbardziej. Lipika i Illias skomponowali lekcje w taki sposób by zawierały one wszystkie potrzebne wskazówki i informacje. Zaczynają od wyjaśnienia i nauki od podstaw programów CLO3D i Blender, ale nie tylko. Kurs zawiera zestawy umiejętności z programów takich jak Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Substance Designer i nie tylko, więc pomaga on ukierunkować na to czym konkretnie chcemy się zajmować po kursie. Jeśli chodzi o wyniki po 5 miesiącach zajęć, to zdecydowanie są możliwe, ponieważ wszystkie potrzebne informacje aż do uzyskania zdjęcia, czyli tak zwanego rendera skończonego produktu są już w tym czasie przekazane.

Efekty pracy zależą w dużej mierze od przeznaczonego czasu poza kursem na praktykowanie, czyli na przykład podejmowanie się małych projektów. Praca w tych programach jest przyjemna, a kreatywność w nich nie zna granic i możemy podjąć się niesamowitych projektów, a dodatkowo będąc na kursie postępy w zakresie umiejętności nabierają szybkiego tempa dzięki indywidualnej pomocy Lipiki i Illiasa, którzy znajdą rozwiązanie na każdy problem.

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiała: Joanna Porayska

Anna Malcher