Pokaz dyplomowy MSKPU 2018 – Relacja

Pokaz dyplomowy MSKPU 2018 – Relacja

Ufff! Już po wszystkim! Co za nerwy towarzyszyły naszym najzdolniejszym projektantom! Dziś odbył się wyjątkowy, dziesiąty pokaz dyplomowy MSKPU, na którym mogliśmy zobaczyć nowe twarze polskiego rynku mody. Po raz pierwszy w historii MSKPU pokaz podzielony był na dwie części, popołudniową oraz wieczorną, dzięki czemu wszyscy tegoroczni dyplomanci mogli zaprezentować swoje kolekcje na wybiegu.

Podczas pierwszej części mogliśmy zobaczyć kolekcje dyplomowe wszystkich studentów, którzy otrzymali pozytywną ocenę z obrony dyplomowej. Druga część zaś to kolekcje Joanny Biednej, Poli Bogdańskiej, Anny Pruszanowskiej, Marii Klar, Agnieszki Trochimiuk, Karoliny Deląg, Macieja Fronca, Moniki Matysiak, Sobali Magdaleny, Karoliny Siarkowicz, Kingi Szarłowskiej, Izabeli Biskupskiej, a także kostiumy Anny Surowiec, Diany Ziąbek, Alicji Chmielewskiej i Uli Kuzdak. Całe wydarzenie odbyło się po raz kolejny w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

W tym roku mogliśmy oglądać wystawę wkraczających na rynek kostiumografów. Alicja Chmielewska swoją przygodę z MSKPU zakończyła wyjątkowymi kostiumami, do których tkaniny były specjalnie sprowadzane z Afryki, a cały dochód z zakupu został przeznaczony na rzecz fundacji Dobra Fabryka. Dostała za to wyróżnienia od brandu z bielizną Dalia Lingerie oraz od dr hab. dziekana scenografii ASP Pawła Dobrzyckiego. MSKPU nagrodziło ją także wyjazdem do partnerskiej szkoły IADE. Kolejnym wkraczającym kostiumografem jest Jędrzej Stolarczyk, który w MSKPU studiował w trybie stacjonarnym. Nazwa jego kolekcji to PLASTIKMISJA i dokładnie tę swoją misję wykonał – tkaniny są plastikowe, różowe, widać plexi i nietypowe formy. Kolekcja Uli Kuzdak zaskoczyła wszystkich, jej kostiumy do Procesu Kafki zostały wyróżnione aż 9 razy – nagrodził ją reżyser Maciej Wojtyszko zapraszając do współpracy z Teatrem Polskim, dostała także wyróżnienia od Alberto Campagnolo, LPP, Weareso, Kobieta.pl, Patrizia Aryton, White Mad, Fashion TV Magazine, a MSKPU zapewniło Uli dodatkowo wyjazd do partnerskiej uczelni IADE. Podczas X pokazu MSKPU można było obejrzeć także kostiumy Anny Surowiec, która na obronie dyplomowej zaskoczyła Jury, zapraszając do zaprezentowania jej kolekcji tancerzy. Wystąpili oni także w roli żywych manekinów, dzięki czemu każdy mógł dokładnie zobaczyć każdy detal ze strojów. Kolekcja przedstawia streetdance w przyszłości. Kostiumy zostały wykonane z dużej ilości neonowych sznurówek oraz z hologramowego plastiku. Anna za kostiumy otrzymała wyróżnienie od FashionPost.pl.

 

Przed pokazem mogliśmy posłuchać co o MSKPU mówią absolwentki – Sophie Kula, Aleksandra Jolie Su Sulżyńska, a także absolwentka pierwszych dyplomów w historii MSKPU- kostiumografka Agata Janus – Orzepkowska. Panie opowiedziały o studiowaniu w MSKPU, a także o tym, jak wpłynęło to na ich historię. Obok wystawy kostiumografów odbyła się także wystawa kapeluszy Jolie Su.

 

Młodych projektantów obu kierunków, i kostiumografii i projektowania ubioru wspierało blisko 400 gości. Wśród nich znaleźli się dziennikarze, blogerzy, celebryci i gwiazdy. Z pierwszego rzędu kolekcje młodych projektantów oklaskiwali: Anna Jurksztowicz, Kaja Śródka, Karolina Gilon, Anna Kerth, Magda Żabicka, Aga Boryń. Imprezę poprowadził Mateusz Szymkowiak.

 

 

Na wybiegu mogliśmy zobaczyć aż 12 kolekcji. Joanna Biedna, której charakterystyczna kolekcja z wieloma kieszeniami FABRICA podbija obecnie Facebooka, otrzymała wyróżnienie i zaproszenie na staż od Wearso. W oko wpadła nam (…) wysmakowana kolorystyka ubrań, które pokazała Joanna Biedna (i wszechobecne w jej kolekcji owalne kieszenie – pakowne, a jednocześnie eleganckie).napisało o kolekcji Harpers Bazaar Polska. Sama kolekcja była inspirowana odzieżą roboczą, okryciami ochronnymi pracowników budowy oraz akcesoriami robotniczymi. Powstałe ubrania wyróżnia funkcjonalność i wygoda, a kolekcja jest jednocześnie bardzo kobieca. Pokaz był dla mnie piękną chwilą, to wspaniałe uczucie prezentować swoją kolekcję na wybiegu, to mój debiut – mówi projektantka. Joanna pracuje obecnie nad swoją marką ubrań.

Promotorem Joanny była Magdalena Floryszczyk.

 

Na kolekcję Poli Bogdańskiej czekało wiele osób, w tym magazyny modowe. Nie dziwne więc, że Pola otrzymała staż od 4F-OTCF i wyróżnienia od Macieja Zienia, Fashion Magazine, Fashion TV Magazine i Fashion Biznes, a od MSKPU otrzymała wyjazd do partnerskiej uczelni IADE. W projekcie z kolekcji Poli BAD HABITS pojawiła się nawet Karolina Gilon. Prace nad kolekcją, która powstała trwały tak naprawdę parę miesięcy. Ale myślałam nad nią już od wakacji. W między czasie powstało mnóstwo projektów, prób, przewijało się masę pomysłów zanim wybrałam te najlepsze. Wszystko wykonałam własnoręcznie, włącznie z konstrukcją od podstaw, więc po wielu nieprzespanych nocach i dniach spędzonych tylko i wyłącznie przy maszynie powstała kolekcja! – mówi w wywiadzie na Joy.pl projektantka.

Promotorem Poli był Mariusz Przybylski.

 

 

Fashion TV Magazine nagrodziło także Annę Pruszanowską za kolekcję CLEAR SPACE. To nietypowe formy i materiały, przedłużone rękawy i narastające fale tkaniny. Kolekcja nazywa się CLEAR SPACE – jej główną inspiracją była czystość oraz nieskazitelne i proste industrialne wnętrza. Jednocześnie zawarte w niej projekty to ubrania które dają odbiorcy wolną przestrzeń, zarówno fizyczną swobodę ruchu i wygodę, jak i wolność wyrazu samego siebie.

Promotorem Anny była Magdalena Floryszczyk.

 

 

Kolekcja zadedykowana oddychaniu? Na taki pomysł wpadła Maria Klar, tworząc kolekcję INHALE. Została nagrodzona przez Mariusza Przybylskiego, DYKF, LPP i Wearso oraz dostała od MSKPU wyjazd do partnerskiej uczelni IADE. W kolekcji znalazło się wiele oversize’owych, obszernych form, plisowania i wielowarstwowość, a także awangardowa aplikacja z mchu, który stanowi swoisty manifest lub symbol – nie rośnie i nie trzeba go podlewać, ale jest prawdziwy i oddycha. Najtrudniejszym konstrukcyjnie elementem okazał się wielki puchowy płaszcz z plisowanego ortalionu, a także asymetryczna puchowa kurtka z plisowanymi wstawkami z zadrukowanego szyfonu. Dyplomantka kolekcję zamknęła w jednej kolorystyce szerokiego spektrum zieleni.

Promotorem Marii był Andrzej Foder.

 

 

Szczególne wrażenie zrobiła na nas sportowa, a jednocześnie bardzo kobieca kolekcja „Girlsyhood” Agnieszki Trochimiuk utrzymana w modnych tej wiosny pastelach (plus należy się między innymi za spektakularne printy, które pojawiły się nawet na podszewkach klasycznych płaszczy).pisze o kolekcji Agnieszki Trochimiuk Harpers Bazaar Polska. Sama projektantka stworzyła owy print samodzielnie – ręcznie malując elementy, a następnie obrabiając je w programie graficznym. Inspirowała się subkulturą dresów, oraz dziewczynami – silnymi i pięknymi. Otrzymała staże w Bizuu oraz 5.10.15, wyróżnienie od Macieja Zienia, patronat medialny kobieta.pl oraz propozycję współpracy sprzedażowej z butikiem Svoi.

Promotorem Agnieszki była Magdalena Floryszczyk.

 

 

Jej kolekcja pojawiła się na Harpers Bazaar Polska oraz Kobieta.pl. Karolina Deląg stworzyła nietypowe formy i zachwycające okrycia, inspirowane malarstwem Jerzego Dudy – Gracza i jego serią obrazów przedstawiających utwory Chopina. Kolekcja zachowana w odcieniach brązu i wrzosu, z autorskimi akwarelowymi nadrukami. Intryguje zderzeniem warstw jedwabiu z wełną i wykorzystaniem ciężkich, ręcznie tkanych dywanów z Ikei.

Promotorem Karoliny była Magdalena Floryszczyk.

 

Maciej Fronc, czyli perełka wśród 11 kobiet wybranych do jubileuszowego pokazu MSKPU. Jego kolekcja jest inspirowana sztuką Biedermeieru oraz tradycyjnym ubiorem japońskim z nawiązaniem do stylu rockowego. W swojej kolekcji bawi się subtelnymi detalami oraz formą, które wspólnie eksponują walory kształtu sylwetki. Uzupełnieniem wymienionych działań są również silne akcenty kolorystyczne w postaci haftów. Nie dziwne więc, że jego kolekcją zachwycił się sam Alberto Campagnolo oraz 5.10.15, które zaproponowało mu staż. Maćka wyróżniło także MSKPU, proponując wyjazd do Lizbony, do partnerskiej uczelni IADE. Sam pokaz był dla mnie wspaniałym, ubogacającym doświadczeniem. Czerpię olbrzymią satysfakcję z możliwości zaangażowania się w przygotowanie do tego wydarzenia oraz z korzyści wyniesionych z pokazu. Moim zdaniem był to sukces warty włożonego wysiłku. – mówi nam sam projektant.

Promotorem Maćka była Magdalena Rozenfeld

 

OPPOSITE to kolekcja Moniki Matysiak, która w MSKPU studiowała stacjonarnie. Kobiecość, delikatność i geometria – styl, jaki Monika prezentuje na zajęciach odkąd pamiętamy. Autorka w swojej kolekcji porusza bardzo ważny dla niej temat filozofii życia człowieka, wykorzystując linię jako symbol różnorako układającego się losu człowieka. W wyniku tych licznych inspiracji powstała kolekcja skomponowana modułowo, dzięki czemu mamy możliwość wymiany i ponownego komponowania równie ciekawych stylizacji.  Monika dostała ogromne brawa, staż oraz wyróżnienie od LPP. Jej kolekcja dostała się także do półfinału Fashion Designer Awards.

Promotorem Moniki była Magdalena Floryszczyk.

 

Magdalena Sobala, która w MSKPU studiowała stacjonarnie, otrzymała za kolekcję wyjazd do partnerskiej uczelni IADE. Ciemne barwy i kontrasty, oversizowe formy – coś, z czym Magdalena nam się kojarzy i z pewnością coś, co będzie także tworzyła w przyszłości.

Promotorem Magdaleny był Andrzej Foder.

 

Patrizia Aryton, Lamode.info oraz Bizuu – to właśnie od nich wyróżnienia dostała Karolina Siarkowicz. Showroom.pl nagrodził ją także wyjątkowymi warsztatami „Strategia, kominikacja, sprzedaż własnej marki”. Jej kolekcja to podsumowanie kariery jako projektantka w BOHOBOCO. Praca nad pierwszą autorską kolekcją była jednym z najtrudniejszych momentów w moim życiu – mówi projektantka – pomimo wcześniej zaplanowanej kolekcji koncepcje na nią zmieniały mi się po każdym porannym przebudzeniu!

Promotorem Karoliny był Mariusz Przybylski.

 

Kolekcja Kingi Szarłowskiej zrobiła wielkie wrażenie podczas obron dyplomowych piątego marca. Wyróżnił ją sam Alberto Campagnolo, wieloletni manager Giorgio Armani oraz portal Fashion Biznes. Pierwszą inspiracją do kolekcji, były żyjące w jaskiniach w Nowej Zelandii owady, które tworzą piękne turkusowe światło. Pojawiające się w ciemnościach światełka, symbolizują narodziny piękna. Stąd druga inspiracja – obraz Sandra Botticellego „Narodziny Wenus”, czyli właśnie piękna. W kolekcji można zobaczyć suknie wieczorowe inspirowane ciemnościami jaskiń, pojawiające się turkusowe koraliki inspirowane światłem owadów oraz część ubrań w kolorach dzieła Botticellego.

Promotorem Kingi był Andrzej Foder.

 

 

Izabela Biskupska w MSKPU studiowała niestacjonarnie. Inspiracją do powstania kolekcji był wiersz polskiego poety, a największymi priorytetami przy tworzeniu sylwetek była dbałość i staranność o wykonanie detali. Autorka skupiła się na wykonaniu ich własnoręcznie. Jej kolekcja pojawiła się na Harper’s Bazaar Polska, DYKF oraz Kobieta.pl

Promotorem Izabeli był Mariusz Przybylski.

 

Po samym pokazie nadeszła chwila na kwiaty i podziękowania. Ze sceny kwiaty dla całej kadry na ręce Magdaleny Płonki złożył przedstawiciel grupy, Maciej Fronc. Sama założycielka podziękowała także Zofii de Ines, legendzie polskiej kostiumografii, za ogół wspaniałej współpracy.

 

 

Zobaczcie jak było:

 

Partnerami pokazu byli:
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Fashion Post, Harper’s Bazaar Polska, HOT Moda, ELLE Polska, Fashion TV Polska, LPP, Fashion Biznes, OTCF S.A., Wearso.organic, SHOWROOM, whiteMAD, Kobieta.pl, Otwarte Klatki, Mariusz Przybylski, ZIEŃ, Salon Fryzjerski Berendowicz & Kublin – Warszawa Złota, Fashion Magazine, Moda Forum, Akademia Makijażu Mokotowska, bizuu, Lamode.info, 5.10.15., Do You Know Fashion, Patrizia Aryton.

 

Główne zdjęcie z kolekcji Macieja Fronca. (fot R.Pasterski)